742 Voortaan wordt ook het attentiesignaal: eenige korte stooten (en niet één stoot) op het fluitje, alleen dan gegeven „als men „zich onder het hevige vuur niet verstaanbaar zou kunnen maken „of om de aandacht van allen op iets bijzonders te vestigenb.v. „op een nieuw doel dat plotseling dicht bij de batterij verschijnt „en waarop G.K.T. O. of kartetsvuur moet worden afgegeven". 195. De volgorde der commando's is iets gewijzigd. Er staat echter nog eens uitdrukkelijk bij, dat deze commando's alleen dan gedaan worden als zij noodig zijn; de dan nog noodige commando's moeten echter bepaald in de aangegeven volgorde uitgesproken worden. Hier kunnen wij weer dezelfde opmerking maken als bij 182. Men is binnen zekere grenzen vrij in het doen van de commando's, maar als men ze doet, dan is men gehouden aan een bepaalde volgorde en dat is duidelijk, want het is de meest logische (vroeger niet). 1°. Doel. Het is niet alleen van veel belang om dit commando éérst te doen bij het vuren op bewegende doelen (voor het eerste schot moet de staart soms een heel eind worden omgezet en daarbij moet dan bij 6 cM. Veld en 8 cM. St. de schop worden losgemaakt) maar ook bij het vuren op vaste doelen, mits daarop direct gericht kan worden, uit het zwaardere geschut kost het verschuiven van den staart over een soms aanmerkelijken hoek op de bedding betrekkelijk veel tijd. 2°. Projectiel met tempeering. Niet voluit b. v. „granaat kartets tempeering 10-4" maar afgekort: „Gr. K. T. 10-4". 8°. Lading. Het woord K. Gr. wordt in het commando weg gelaten, b. v. „lading 1,5". 4°. Wijze van laden. Dit staat niet meer achteraanvroeger volgde het op de wijze van vuren en dat was verkeerd (werd in het Indische reglement reeds gewijzigd). Er kan toch niet gevuurd worden vóór alle andere commando's zijn uitgevoerd daarom behoort de wijze van vuren het laatst genoemd, maar de wijze van laden bijtijds bekend gemaakt te worden, want anders staat men daarop te wachten (er kan niet gericht worden voor er geladen is) of er wordt bij vergissing door een stuk geladen, waarbij dat niet mag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 66