746 Deze vermeerdering van uitgaven kan worden gedekt door vermindering van het veel te hoog gestelde bedrag ad 0,10 per hoofd 'sjaars, dat ingevolge punt 30 van tarief 46c tegoed gedaan wordt voor het aanleggen van registers en staten. Moesten vroeger bij eene compagnie worden aangehouden een schietre- gister, een register voor het schatten van afstanden en de noodige aan teekenboekjes voor het schietterrein, thans zijn slechts noodig de staat, bedoeld in 111 S. V. en eenige aanteekenboekjes voor de sectie-commandanten. Wanneer hiervoor f 1,50 per compagnie en per jaar [ook voor de compagnieën van het depot-bataljon] beschikbaar gesteld wordt, is dit zeker meer dan voldoende, dus instede van f 0,10 slechts f 0.01 per man. Houden we in deze alleen rekening met de compagnieën der 20 veldbataljons en stellen we de gemiddelde jaarlijksche sterkte dier compagnieën op 140 man, dan wordt voor het aanleggen van de staten en aanteekenboekjes te goed gedaan aan die compagnieën 20 X 4 X 140 X f°-10 f 1120,— terwijl daarvoor slechts noodig is 20 X 4 f 1,50 f 120,—waardoor dus reeds 1000,zou kunnen worden bezuinigd, welk bedrag al nage noeg voldoende is om de uitgave voor de premie-verhooging bij de depot-bataljons te dekken. Wanneer nu nog de mogelijke bezuiniging bij de garnizoens-bataljons en -compagniën in rekening wordt gebracht, dan is het bijna zeker mogelijk om het bedrag, toegestaan voor premiën bij de depót-bataljons nog meer te verhoogen, en dit kan slechts de opleiding ten goede komen. Waar met de premie-verhooging zooals door mij boven aan gegeven, geen begrooting-verandering, laat staan-verhooging ge paard behoeft te gaan, komt het mij voor, dat daartegen geen overwegende bezwaren kunnen bestaan. Wel werden door mij bij het aangeven der sterkte van de compagniën der depöt- en veld-bataljons slechts geschatte ge middelden aangenomen, omdat mij geen voldoende gegevens ter zake ter beschikking stonden, en zullen deze gemiddelden met de werkelijke verschillen, doch ik geloof, dat dit de zaak niet veel zal schaden, daar ik vermeen de gemiddelden in 't algemeen niet te hoog te hebben genomen. Ten slotte zij er nog de aandacht op gevestigd, dat in het vorenstaande slechts rekening is gehouden met de school-,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 70