749 acetyleenlamp kan bij dag aangewend worden tot op een afstand van 20 K. M. en bij duister tot 40 K. M. Er kunnen slechts ongeveer 60 woor den in een half uur geseind worden. Het is niet uitgesloten, vooral bij nacht, dat vijandelijke patrouilles de berichten opvangen. Een cijferschrift zal daarom dikwijls noodig blijken. Een afstand van minder dan 5 K.M. tusschen twee stations zal slechts zelden van nut zijn. c. Veld-luchtschippers af deeling. 20 a 30 Minuten na het verlaten der marschcolonne is de veld-lucht- schippers afdeeling thans in staat, den leider in te lichten omtrent op stelling der vijandelijke colonne's, verdekte stellingen der veld-artillerie en der zware houwitserbatterijen, uitbreiding der vleugels, plaats der reserven, enz. In zijn tegenwoordigen vorm, als Drakenballon, die in het Duitsche leger toepassing vindt, kan de ballon-captiv bijna bij iedere weersgesteldheid gebruikt worden; ook is het waarnemen aanmerkelijk veel gemakkelijker en veiliger, dan vanuit de, in vele staten nog in gebruik zijnde Kegelballon. Het zonder twijfel eenigszins omvangrijke van een veld-luchtschippers- afdeeling met bijbehoorende gascolonne, wat dikwijls als een nadeel wordt aangemerkt, kan door een enkele goede waarneming volkomen gerecht vaardigd worden. Onschatbare diensten bewijst de Drakenballon in of vóór belegerde vestingen. Een eerste vereischte is ongetwijfeld, dat de observeerende officier vrij van zeeziekte is, terwijl hij bovendien tactisch buitengewoon ontwikkeld behoort te zijn. Indien het resultaat zijner waarnemingen in zekeren zin werkelijk een „beoordeeling van den toestand" is, kan dit den leider waardevolle diensten bewijzen en zelfs het werk eener geheele cavalerie-divisie overtreffen. Nu het probleem van een bestuurbaar luchtschip meer en meer zijn oplossing nadert, en de volmaking ervan nog slechts een motor-kwestie is, zal cok het luchtschip binnen afzienbaren tijd in den ophelderings- dienst zijn plaats voor goed veroverd hebben, In het Duitsche leger wordt het bestuurbare luchtschip voorloopig alleen gebruikt voor den strategischen opheideringsdienst. d. Postduiven. In verband met de ballon kunnen we ook de postduif noemen. Zoo wel van de ballon uit, als van vooruit gezonden patrouilles kunnen be richten, met een snelheid van 30 tot 60 K. M. per uur, door postduiven overgebracht worden. e. Automobielen. De motorindustrie heeft in de laatste jaren een beduidenden invloed uitgeoefend op de troepenleiding. De automobiel in zijn tegenwoordigen, te velde zeer bruikbaren vorm, stelt den opperbevelhebber in staat, snel van plaats te verwisselen, en maakt het mogelijk, lang op een eenmaal gekozen standplaats te blijven. En daardoor juist wordt aan de ver schillende veld-telegraafafdeelingen voldoende tijd gelaten, noodig tot het maken der verbindingen. "Wil de leider zich persoonlijk naar voren begeven ten einde zich van den toestand beter op de hoogte te kunnen stelllen, zoo maakt de automobiel zulks mogelijk, en stelt hem ook weer

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 73