750 in staat, met zoo min mogelijk tijdverlies, naar zijn standplaats teru<* te keeren. f. Motor-rijwielen. Het motor-rijwiel kan zeer goed voor de automobiel in de plaats tre den, indien het er slechts om te doen is, snel berichten of bevelen over te brengen. De lagere troepenaanvoering kan de automobiel volkomen ontberen, indien officieren als berijder van het motor-rijwiel optreden. Zoo'n rijwiel heeft slechts een smalle wegstrook noodig en hindert het troepenverkeer niet in het minste, wat niet gezegd kan worden van een automobiel. In het vrijwillige automobielenkorps" heeft het Duitsche leger een niet genoeg te waardeeren steun; op dezelfde wijze zal men trachten een „motor-rijwielkorps" op te richten. g. Gewone rijwielen. Het gewone rijwiel is door de automobiel en het motor-rijwiel volstrekt niet verdrongen geworden. De ruim 100 rijwielen per Infanterie-divisie, ontlasten de cavalerie van vele diensten, zoodat zij niet meer gemist kunnen worden. Bij den voorposten- en den ophelderingsdienst wegen de diensten van den wielrijder ruimschoots op tegen die van den bereden ordonnans, terwijl dit voor groote afstanden nog meer het geval is. Bij duisternis treedt het nut van het rijwiel nog meer op den voorgrond, door zijn geruisehloozen gang, hetgeen bij den voorpostendienst en in een vijandelijk land een niet te onderschatten voordeel is. h. De draadlooze telegrafie. De draadlooze telegrafie wordt in het Duitsche leger gebruikt, om gemeenschap tusschen de hoogere troepencommando's tot stand te bren gen. Zij kan aangewend worden op een afstand van 3 tot 250 K. M. Hierbij onderscheiden we de meer verouderde stations, waarbij de gelei ders door middel van een luchtballon op voldoende hoogte zijn aange bracht, en de nieuwere, of z. g. mast-stations De eerste hebben een geringere capaciteit, doch daar staat tegenover, dat ze, 5 a 10 minuten, na de marchcolonne verlaten te hebben, gereed kunnen zijn om berichten te verzenden en te ontvangen; de laatste zijn wel-is-waar moeilijker te behandelen, (het opbouwen en afbreken kost ongeveer 30 a 45 minuten) doch reiken daarentegen tot 250 K. M., zijn onafhankelijk van de wind richting en kunnen pogingen van den vijand om berichten op te vangen, zeer bemoeilijken, door veelvuldig de „golflengte" te veranderen. In beide gevallen is het echter wensehelijk in 's vijands nabijheid van cij ferschrift gebruik te maken. Storingen door luchtelectriciteit kunnen niet voorkomen worden bij onweer is seinen niet mogelijk. Een rijdend „draadloos station" bestaat uit de noodige installatie's, geplaatst op een zesspannig voertuig, dat dezelfde bewegingssnelheid bezit als een veld-batterij. Yoor het opbouwen en bedienen van het station zijn slechts 5 a 8 man noodig, terwijl de snelheid van het seinen tot 1000 woorden per uur kan opgevoerd worden. "Vele zijn de voordeelen van de draadlooze telegrafie. Wil b. v. het Opper-Comroando met de Leger-Cavalerie in verbinding treden, dan is geen draadleiding noodig, en is zelfs de kennis der wederzijdsche stand plaatsen geheel overbodig. Het station zendt de electrisché golven naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 74