- 753 Het gewone zakkompas van f 4.50 heeft doorgaans een diameter van vier centimeters. In het terrein marcheert men er moeilijk op. Door een liniaaltje op het kompas te leggen, dan wel door een kompas van acht centimeters middellijn te nemen (prijs f 6.—) marcheert men er vaster op. Doch in de practijk van den Indischen officier komen nog telkenmale tal van toestanden voor, die hem het bezit van iets beters gewenscht maken. Op Celebes wordt de Infanterie-luitenant er maanden op uitgezonden om wegen te traceeren; elders is geen opnemer aan een expeditie toegevoegd en zal hij, zonder afzonderlijke dekking en zonder eén meetkoelie den af te leggen colonneweg moeten meten; een ander maal wil hij, bijvoorbeeld als civiel gezaghebber, en alleen een zeekaart bezittende, het binnenland eenigszins in kaart brengen; in een vredesgarnizoen wil de leider van gezamenlijke schietoefeningen zijne schijven op de berghellingen plaatsen, waarvoor hij de hellingen van het terrein moet wetenmen wil afstanden schatten cn heeft daar voor een afstandsmeter noodig; de compagniescommandant wil de jongere luitenants een weg laten nameten, vooral om zich met de topographische teekens vertrouwd te maken; en zoo zal ieder officier uit zijn praktijk voorbeelden weten aan te halen. Het onder volgende instrumentje voldoet naar mijne overtuiging aan alle billijk te stellen eischen voor een practische zakboussole voor den Indischen Infanterie officier De magneetnaald (zie figuur 1), ter lengte van 3.8 centimeter, rust door middel van een hoedje op een stift, die in het midden van een nikkelen cilindervormigen doos, met zes centimeters middellijn, is aan gebracht. In de doos, die van boven door een glazen plaatje gedekt is, bevindt 'zich op een verheven rand eene verdeeling in graden, die eene aflezinc tot op één graad nauwkeurig toelaat. Op den bodem van den rand bevindt zich eene verdeeling van N over W naar Z loopende, eveneens eene aflezing tot op één graad nauwkeurig toelatende. Bij W bevindt zich het nulpunt, bij N en bij Z staat 90°. Om de verticale stift is een staafje met wijzer draaibaar, in de figuur staande op 48", het aflezen van verticale hoeken toestaande. Op den rand van de doos bevinden zich twee opstaande, 3 centimeter lange vleugels, die neer te slaan zijn. De vleugel bij Z is voorzien van een° oculairspleet, die bij N van een objectiefopening met paardenharen- draad waardoor een viziervlak gevormd wordt, dat rechthoekig staat op het vlak van den rand en door de lijn gaat, die de verdeelstrepen 180° en 0° verbindt. Aan de buitenzijde van de doos zijn aangebracht een ring, een knop met klein nikkelen plaatje tot arreteering van de magneetnaald en een handvat van 9 centimeters lengte, dat af te schroeven is, terwijl aan de onder- en buitenzijde van de doos, zuiver in hot midden, een cilinder vormige verhooging is aangebracht van 2 millimeters middellijn en 2 m.M. hoogte. Ten slotte beschut, bij neergeslagen viziervleugels, een nikkelen deksel de boussole, wanneer zij niet gebruikt wordt. Bij gebruik wordt deze boussole in de linkerhand genomen, hen meetboek houdt men onder den rechterarm. Na het aflezen der azimuths arreteert men met den linkerduim de magneetnaald en hangt het in strumentje met den ring op aan een gesp. (omgebogen haarspeld), op I. M, T. 1909. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 79