759 Het tweede middel berust op het gebruik van een hoogst eenvoudig toestel, Universal Ant Exterminator genoemd, hetwelk in hoofdzaak be staat uit een kolenfornuisje en een ventilator. Aan het toestel is een buigbare pijp verbonden van 10 a 12 m.M. diameter, welke men in een mierennest steekt, na zorgvuldig eerst alle mogelijke zichtbare openingen te hebben dichtgestopt. Het vuur wordt aangestoken, men stort boven het vuur uit: een a twee eetlepels poeder, bestaande uit 85 °/0 arsenic en 15 °/0 zwavel en brengt de ventilator in beweging. De rook ver spreidt zich in de gangen van het nest en tracht te ontsnappen door de openingen, welke nog niet gesloten waren, welke men zoodoende kon ontdekken. Ook deze worden nu onmiddellijk dichtgemaakt en men houdt niet op met stoken, voor men de zekerheid heeft dat het geheele nest met rook gevuld is. Al de openingen blijven nu gedurende eene week gesloten, daar anders nog enkele mieren weer in het leven terug zouden kunnen keeren. Opent men nu de gangen, dan vindt men die bedekt met eene laag arsenic, afkomstig uit de gecondenseerde rook, welke een verrassend resultaat oplevert. De Tropical Agriculturist van 15 Maart 1908 verhaalt van twee gevallen, waarin men van dit toestel gebruik maakte: een nest van witte mieren werd ontdekt onder de planken van een huis en onmiddellijk onderste boven gehaald. Spoedig ontdekte men tot op een afstand van 25 Meter rondom het huis allerlei gangen waarin de witten mieren kwamen en gingen. Men stak de pijp van een Exterminator in een van de gangen en zag weldra, dat de rook begon te ontsnappen tusschen de naden van de houten vloer, waaronder zich het nest had bevondenal de witte mieren werden achtereenvolgens verwoest. Het tweede voorbeeld vond men onder het dak van een veranda, in wiens houtwerk zich bijen hadden genesteld, welke gevaarlijk begonnen te worden. Het grootste gedeelte vloog weg, zoodra het berooken begon, en slechts zeer weinige werden gestikt. De levende insecten kwamen weldra terug en ondernamen de zware taak om hunne woningen van de vergiftige laag te ontdoen, welke daarop door den rook was achtergelaten. Deze gevaarlijke onderneming kostte hun echter allen het leven, en weldra was de veranda volkomen van hare lastige gasten bevrijd. Het middel heeft dus de eigenaardigheid, dat het niet altijd de geheele colonie on middellijk doodt, doch tot op zekere hoogte het nest steriliseert door het onbewoonbaar maken. (Journal d1 Agriculture Tropicale).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 85