765 in Frankrijk in 1908 was niet geschikt de zaak der verdedigers van de cavalerie te steunen. "Wij zien hoe hier de beide cavalerie-divisies van Tremeau voor de vijandelijke voorpostenstellingen halt maakten en noch trachtten door te dringen, noch poogden den vleugel te omvatten. Wel is waar was het terrein voor de cavalerie ongunstig, maar des te meer begunstigde het echter het optreden van kleine afdeelingen. Terwijl eenigen hierin eene bevestiging voor de juistheid der fransche meeningen omtrent het gebruik van vooruit geschoven detachementen ontwaarden, zagen anderen hierin met evenveel recht de bevestiging van het reeds zoo dikwijls over de cavalerie uitgesproken doodvonnis. Uit den boezem der cavalerie kwam het antwoord. Men ontkende niet de moeilijkheden, die door de invoering van den tweejarigen diensttijd ontstaan waren, men zag van te voren een teruggang in de africhting der cavalerie en vreesde niet zonder grond, dat de menschen bij een aanval er meer aan zouden denken hoe op hun paarden te blijven, dan hoe zij den degen tusschen de ribben zouden steken. Des te gewichtiger is in den stand der zaken de juiste verdeeling der te geven opdrachten. Cavalerie-manoeuvres geven slechts aanleiding den strijd met de vijandelijke ruiterij te zoeken, terwijl in den toekomst oorlog de cavalerie dit juist vermijden moet. Het opzoeken der vijandelijke cavalerie kost aan de eigen cavalerie groote inspanning, terwijl de resul taten meestal nul of minstens genomen twijfelachtig zijn. Stoot men plotseling op vijandelijke cavalerie, dan moet men slechts attaqueeren, wanneer men sterker is, of verrassend kan optreden en op geen ander wijze zijn doel kan bereiken, dus wanneer in het alge meen het spel den inzet waard is. Een cavalerie-gevecht voert meestal tot geen beslissing. Beide partijen hebben bijna dezelfde verliezen, het ruiterwapen is zoo broos, dat men het slechts breken mag, wanneer het offer ook de moeite waard is. Een ander noemt het cavalerie-duel een „folie héroïque" die de cavalerie vernietigt. (u) N. M. BI. TrafttementsDerhooging Door luitenants en het stemrecht Door officieren in het parlement en de pers. Men is op hot oogenblik druk bezig om de maatschappelijke positie der officieren te verbeteren door hun stemrecht te geven en daardoor te vergunnen deel te nemen aan het nationale politieke leven, doch meer nog door verhooging van inkomsten. Een luitenant, een kapiteiu worden nog minder betaald dan een goed werkman, en daar men luitenant blijft tot zijn 35e jaar, kapitein, tengevolge van de langzame promotie, tot 40, 45 of 50 jaar, is het duidelijk, dat er een malaise in het korps officieren heerscht. Vandaar de talrijke manifestaties! Ik heb reeds gelegenheid gehad mede te deelen, dat het voorstel om de artillerie uit te breiden, de hoofdoorzaak daarvan was. Maar indien men het eene wapen genoegdoening geeft door een uitweg te openen, wekt men de naijver op van de andere. Het gouvernement komt wel te gemoet; maar hoe! Hierover verschillen de opinies! Ieder heeft zijn eigen systeem 1 Er is behoefte aan een volkomen en grondige verbetering. Van

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 91