766 af het oogenblik, dat men van het leger een volksleger heeft gemaakt, moet men niet volhouden aan den sleur, die gevolgd werd in den tijd, toen de rangen slechts open stonden voor de hoogere klassen, waarvan de gegoedheid alleen de superioriteit uitmaakte. Wat betreft het niet bezitten van burgerlijke rechten en het kiesrecht, daarvoor behoeft men niet alleen in Zwitserland te zijn om een dergelijke verkorting niet aan te nemen. De burger moet niet in den militair te gronde gaan. (u) R- M' S- Bet (Bilitair kookboek. Gebrekkige leveranties voor de menage, gedeeltelijk verbonden met bedriegelijke handelwijzen, hadden het vorige jaar den Fransehen Mi nister van Oorlog er toe gebracht scherpere controlemaatregelen ten- behoeve der troepenmenage voor te schrijven en ingrijpende veranderin gen in dien tak van dienst aan te brengen. Hiertoe is ook te rekenen de uitgave van een „Militair kookboek", dat thans bij den boekhandel is verschenen, liet boek stelt de grondbeginselen vast voor het aan wenden der kookkunst ten dienste der troepenkeuken. Door zaakkundig gebruik der ter plaatse ter beschikking staande kookgereedschappen en levensmiddelen moet een, rijk aan afwisseling zijnde, gezonde en ver kwikkende toebereiding der spijs bereikt worden. De aanwijzingen van het boek moeten het den troepencommandant mogelijk maken, al naarmate van jaargetij en plaats, uit een groot aantal spijzen een keuze te doen. Als de meest op den voorgrond tredende eigenschappen van het keuken- personeel worden genoemd: eerlijkheid, properheid, zoowel in kleeding als wat betreft keukengereedschap en lokaliteiten. Reeds sedert veel langereu tijd bezit het Duitscbe leger een kookboek voor de troepen- keuken, doch het is niet zoo degelijk en veelzijdig als dit. Beide boeken zijn hierin aan elkander gelijk, dat zij algemeene aanwijzingen geven voor de behandeling der afzonderlijke levensmiddelen en voor het ver- deelen en opdienen der spijzen, waarbij het Fransche boek echter veel meer in details treedt dan het Duitsche. We zien, hoe de conservenblik ken geopend moeten worden, boe het dagelijksch brood, al naarmate bet lang of rond is, verdeeld behoort te worden, dat het vleeseh zoo mogelijk voor iedere 10 man in heele stukken moet opgediend worden, daar zulks het verdeelen vergemakkelijkt, het langer warm blijft, en de man meer aan den huiselijken kriDg herinnerd wordt. Het lezen der vele recepten voor het bereiden van spijzen wekt reeds den eetlust op! Het ontbreekt niet aan afwisseling; we hebben de keus tusschen 37 verschillende soepen, 8 verschillende manieren om eieren toe te bereiden, 13 vischspijzen, 45 vleeschspijzen, 37 soorten van groenten, 7 saladen, waaronder een „salade grenadtere" bestaande uit aardappelen, augurken, kreeften, appelen, tomaten, knoflook en commiesbrood De hoeveelheid aardappelen 400 gram per man, zelfs bij aardappelen in de schil, (pom- mes en robe de chambre), is kleiner dan in het Duitsche leger (1000 gram); ook de portie versch vleeseh is meestal slechts 160 gram zwaar, teo-en 180, 200 en 250 gram in het Duitsche leger. Het hoofdonder scheid is echter in het menu gelegen; wat het middageten betreft bestaat dit in het Duitsche leger uit vleeseh en groenten (als soep toe bereid) terwijl de Fransche soldaat voor zijn middagmaal soep, vleeseh

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 92