Uit de Pers. Ds Dieuire Veriofs bepalingen. \7erüoer Dan Suppleiie-froepen, Capüulantenstelsel. In de Java-Bode en andere bladen kon men deze maand lezen, hoe de nieuwe verlofsbepalingen zullen luiden, die vermoedelijk het volgend jaar in werking treden. Zijn die van kracht geworden, dan zou recht op een verlof' voor 8 maanden verleend worden na minstens zes jaren dienst, terwijl voor elk jaar dienst meer het verlof met 1 maand verlengd zou worden tot een maximum van een jaar. Bij wijze van overgangsmaatregel zal worden bepaald, dat gedurende het eerste jaar na de afkondiging van het nieuwe K. B. alleen zij aan spraak op verlof kunnen doen gelden, die minstens 9 jaren, gedurende het tweede jaar alleen zij, die minstens 8 jaren en gedurende het derde jaar alleen zij, die minstens 7 jaren diensttijd daarvoor in rekening kunnen brengen. In de Hieuwe Soerabaja Courant van 28 Mei schreef K. een artikel „Het Vervoer van detachementen koloniale troepen naar Indië" waarin hij wijst op den last en de moeilijkheden, die detachements commandanten en medegeleiders hebben bij het aandoen van vreemde havens en hoe weinig zij tegen volbrachte desertie kunnen doen. K. acht het dringend noodzakelijk, om in overleg met de betrokken landen, aan den transportcommandant meer vrijheid van handelen op het gebied van den vreemden staat te geven. Het lijkt ons hoogst onwaarschijnlijk dat in de tot nog toe geldende beginselen die berusten op de souvereiniteitsrechten der Staten en op de omstandigheid dat desertie geen misdrijf is tegenover den staat, waar heen de desertie plaats heeft, eenige wijziging zou komen teneinde den det. commandanten het toezicht op hun mannetjes gemakkelijker te maken. Aan de Mailberichten in de Java Bode van 1 Juni ontleenen we het volgende Verschenen is het rapport der commissie in zake de toekenning van burgerlijke betrekkingen aan gewezen militairen (het zoogenaamde capitulantenstelsel). Het uitvoerig rapport bevat o. a. een ontwerp van wet, waarbij wordt voorgesteld aan onderofficieren, die na het volbrengen van het 18o levensjaar, ten minste 10 jaren werkelijken dienst hebben, waarvan 8 na

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 97