Uermindering administratie? merk! 841 en dan heeft de geringe grootte onzer inheemsche honden veel voordeelen, o. a. dat ze bij zware patrouillegang desnoods een eindweegs gedragen kunnen worden. Volgens verkregen inlichtingen is de fox-terrier en vooral onze geliefde kampong-gladakker uitstekend materiaal, dat bij ernstige, systematisch doorgezette dressuur minstens even goede uit komsten zal opleveren als in Holland de Ulmer-dog en Schotsche her dershond. C. De Dressuur. Hiervoor zijn alleen noodig een groot geduld, veel liefde voor den hond en kennis van diens bijzondere karaktereigenschappen. Bruikbare en uitgebreide wenken hiervoor te geven, ligt niet op den weg van dit schrijven, daar het alleen bedoelt belangstelling voor dergelijke proeven te wekken. Het zeer interessante werkje van den heer Kesler, den voorzitter der Nederlandsche politiehonden-vereeniging, is tegen zeer geringen prijs in den handel en bevat een schat van inlichtingen, en een stelselmatig uitgewerkt systeem van africhting, dat ook voor Indië in hoofdzaak zal voldoen. Overigens bestaat er reeds eene groote hoe veelheid lectuur ook militaire over dit onderwerp, in verschillende talen, waarover dat boekje ook inlichtingen verschaft. Ongetwijfeld is genoemde heer gaarne bereid, raad te geven aan diegenen onder de collega's die zich eene aangename bezigheid wenschen te verschaffen door zelf deze proeven te nemen. Moge dit stukje velen daartoe opwekken. W. A. Penard, Bjocja Wij zijn den schrijver dankbaar voor zijne wenken. Het legerbestuur is reeds bijna 2 jaren bezig in die richting te zoeken. Verschillende hondensoorten leenen zich voor het doel, de een wat meer, de andere wat minder. Men zou dus gemengde patrouilles kunnen formeeren. Meer bezwaren vormen de menschen, die zooveel liefde voor hun taak hebben, dat zij zich met overleg en geduld aan de africhting wijden. Red. In eenige vorige afleveringen van dit tijdschrift geven de H.H. Heystek en Lieth regelingen aan ten doel hebbend de C. Cn. geheel of althans voor een groot gedeelte te ontheffen van administratieve bemoeienis. Hoe lofwaardig dit streven ook zij, ik geloof, dat weinig C. Cn. de illusie koesteren, dat in afzienbaren tijd dien wensch zal worden verwe zenlijkt; integendeel wordt door het binnenkort in werking tredend Regl. o. h. I. M. Weduwen- en Weezenfonds het administratief werk bij de compagnie niet onbelangrijk vermeerderd. In afwachting echter van eene geheele wijziging dezer aangelegenheid zou wellicht reeds terstond kunnen worden overgegaan tot vermindering van net aantal uitbetalingsdagen, en deze te stellen op den ln, lln, en 21n der maand, waardoor vooral bij sterke compagniën, waar het vijfdaags uittrekken van het uitbetalingsboek heel wat tijd vordert, veel arbeid zou worden bespaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 171