842 Ouer uerschiHende zaken. Aan dezen maatregel, die zonder noemenswaardige wijziging der voor schriften kan worden ingevoerd, is m.i. geen enkel bezwaar verbonden, want de bedenking dat de man daardoor teveel geld tegelijk in handen zou krijgen, kan in dezen tijd van zelfstandigheidsontwikkeling moeilijk meer dienst doen. Bij de hospitalen bestaat de voorgestelde regeling trouwens reeds lang, en ernstige bezwaren doen zich daarbij niet voor. Desnoods zou eerst een proef gedurende enkele maanden kunnen genomen worden. Een Compagnies comdt. Buiten dienst mogen alle mindere militairen witte handschoenen dragen en buitenmodel hooge schoenen of laarzen. Waarom ook niet buitenmodel lage schoenen? En waarom ook niet het dragen van lakensche kleeding of kleeding van fijnere stof toegestaan Mits model-uitgemonsterd zijn daartegen toch geene ernstige bezwa ren aan te voeren en is het niet toe te juichen, als de mindere militair er prijs op stelt net gekleed in het openbaar te verschijnen? Eén bezwaar, dat van belang kan zijn, heb ik hooren noemen en wel: De onderofficieren jagen elkaar op kosten door te trachten elkander den loef af te stekende een wil al mooier (duurder) gekleed gaan dan de ander. Wil men dit voorkómen, goed, maar geef dan althans aan de on derofficieren één netter uniform, d. w. z. een van fijner stof en beter snit, waarvan de drachttijd langer te stellen zij met het oog op de hoo- gere kosten. Die drachttijd kan dan zeer goed langer gesteld worden, indien be paald wordt, dat die uniform niet in dienst behoeft te worden gedragen, dus alleen bestemd is om zich daarmee in den vrijen tijd in het open baar te vertoonen. Een oppassend onderofficier kan m. i. echter best uit eigen middelen een fijner uniform bekostigen, b v. van zijne reëngagementspremie en van de kleedingindemniteit, die hem bij vernieuwingen uitgekeerd wordt, als hij door het dragen van buitenmodel zijne modelkleeding gespaard heeft. Dat sparen op de modelkleeding is tevens nog een voordeel voor den lande. Waarom ook mag een officier geen lage schoenen dragen, waarom b. v. daarmede niet op een bal verschijnen Waarom mag een officier na 5 uur 's middags geene witte schoenen dragen bij de witte uniform, b. v. op eene wandeling Met evening-dress heeft dat niets uit te staan. Bij de marine behooren de witte schoenen bij de witte uniform. Waarom mag een officier niets zichtbaar dragen, wat niet tot de uni form behoort Vallen ringen ook onder dat verbod? en eene karwats en een notitie boekje, dat buiten de zak uitsteekt? En een ringetje of stiftje van de horlogeketting? En manchetten? Wordt er met betrekking tot het voorgaande niet wat al te veel ge reglementeerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 172