Opruimen non ziraar houtgemas. 844- Aanleg van een of meer gemakkelijk te bereiken banen voor geweer en karabijn, waar eenig comfort is en beschutting tegen het Indische zonnetje, is om verschillende redenen waarschijnlijk niet mogelijk. Dit is te betreuren, want liefhebberij voor schietoefeningen met die wapens is er zoowel onder de officieren als onder de minderen genoeg. Een revolverschietbaan voor de officieren in het centrum van Welte vreden is echter wèl aan te leggen. Er is eene baan bij 't Waterlooplein, maar die mag, naar ik hoor, niet meer gebruikt worden. En eene loods of andere lokaliteit, waarin de officieren zich kunnen vereenigen en waardoor zij niet steeds in de zon moeten blijven staan, is daar niet. De onderofficieren hebben de beschikking over een revolverbaan in het centrum der stad. Aan inrichting en comfort laat die baan echter nog veel te wenschen over. De gymnastiek- en schermzalen in Indië lokken ook al niet uit tot beoefening van die sport; ook daarin geen comforl, bovendien slechte werktuigen en materialen, slechie inrichting, stofzalen, die gevaarlijk zijn voor de ademhalingsorganen van den militair. Wordt het geen tijd om naast de voetbalsport wat meer aandacht te schenken aan de aanmoediging van voornoemde soorten van sport Volgens het overzicht kazerneering wordt aan militairen, die buiten de kampementen wonen, geen kazernemeubilair verstrekt. Door deze bepaling worden gehuwde onderofficieren, aan wien geene woning in de kazerne kan worden aangewezen, op kosten gejaagd. W aarom Welk bezwaar bestaat er tegen om aan die militairen eveneens eene lamp, eene waschtafel en wat dies meer zij in gebruik te geven tegen afgifte van een bruikleenbewijs Mocht hierbij de bedoeling voorzitten om het trouwen van de onder officieren tegen te gaan, dan zou er wat voor te zeggen zijner trouwen er veel te veel tegenwoordig, zonder dat ze financieel trouw-fahig zijn. Is dit ook niet het geval met de officieren? Zou het niet goed zijn weer den eisch te stellen, dat een officier om toestemming tot een huwelijk te verkrijgen deugdelijk moet kunnen aantoonen, dat hij over de noodige fondsen kan beschikken? Het Leger zoude hiermede zeer gebaat zijn een eenigszins gefortuneerd en daardoor meer onafhankelijk officierskorps zoude aan het geheele samenstel ten goede komen, niet het minst wat den goeden geest betreft. S. Ter sparing van arbeidskrachten werden in Amerika stoomzagen gebezigd tot het opruimen van zwaar houtgewas. Het vervoer der stoom machines, die telkens verplaatst moesten worden, veroorzaakte echter belangrijke bezwaren en tijdverlies terwijl bovendien het stoken der machines tot brandgevaar aanleiding gaf. Daarom is men tbans over gegaan tot het gebruik van elektriciteit. Aan den rand van het bosch is een electromotor opgesteld, van waaruit een dunne kabel naar de

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 174