Oostenrijk-Songarije. 3apcm. 851 Uier of zes stukken per batterij? Het regeeringsvoorstel, de Fransche veldbatterij te doen bestaan uit vier stukken geschut, is wel is waar door de kamer der afgevaardigden aangenomen, doch de toestemming van den senaat is voorloopig nog niet verkregen tengevolge van eene door den generaal Langlois ingediende omvangrijke memorie, waarin hij pleit voor een batterij van zes stukken, die ook als twee halve batterijen te gebruiken is. Op grond hiervan heeft de Minister van Oorlog, Piquart, opnieuw proeven doen nemen om veigelijkingen te kunnen maken tusschen bat terijen van vier en zes stukken. Deze proeven zouden in Mei j.l., in tegenwoordigheid van een legercommissie uit den senaat, op het sehiet- terrein van Mailly, genomen worden, en waartoe 7 batterijen waren aan gewezen. Er zouden twee afdeelingen gevormd worden, de eene uit batterijen van zes, de andere uit batterijen van vier stukken bestaande. Deze zeven batterijen hebben de maand April en een deel van Mei in het kamp van Chalons doorgebracht, tot het houden van voorbereidende oefeningen met de nieuwe formatie. Daarna zouden zij medio Mei naar het kamp van Mailly vertrekken, om daar voor de Legercommissie uit den senaat oefeningen te houden. Den 17den Mei hebben deze plaats gevonden. Met 8 tegen 3 stemmen heeft de commissie zich vóór de batterij van vier stukken verklaard en tevens te kennen gegeven, dat zij eene vermeerdering der artillerie dringend noodzakelijk oordeelt. Daarmede is de zaak beslist en weldra zal de Fransche veldartillerie in vredestijd 115 batterijen meer tellen dan de Duitsche. M. {Kr. Zeitscher.) Verlichlings apparaten. Het legerbestuur heeft voor de grootere zoeklichten van 60 en 90 cm. Automobile verlichtingswagens" besteld, teneinde een verhoogde bewege lijkheid dezer, niet alleen voor den vestingoorlog, doch ook voor den veldoorlog, namelijk voor den strijd om bevestigde veldversterkingen, en voor den geneeskundigen dienst, gewichtige apparaten te verkrijgen. In het leger bestaaD het 35 c.m. verlichtingsapparaat, lichtwijdte tot 1000 M; het 60 c.m. idem idem tot 2000 M; het 90 c.m. idem idem tot 3000 M. over water tot 5000 M. De lichtwijdte is zoodanig aSngegeven, dat een waarnemer, op onge\eer 100' M. zijwaarts van het zoeklicht opgesteld, met een kijker troepen bewegingen op bovengenoemde afstanden kan waarnemen. M. (Mil. Wochenbltat Ouer het gebruik Dan [IlachinegeiDeren in den Veldoorlog, Onder dezen titel hebben onlangs eenige Japansche officieren het een en ander gepubliceerd naar aanleiding van de door hen in den oorlog opgedane onderviuding. De karakteristieke eigenschap van het mach. gew., in zeer korten tijd een grcote vuurkracht en werking te kunnen ontwikkelen, maakt het zelfs den dappersten tot een moeilijke taak, de ook slechts door een enkel geweer onder vuur genomen ruimte te doorschrijden. Dit is dealgemeene

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 181