De Brisant G, K, T, Ehrhardt-ixm Essen en het ontinerp-eenheidsprojectiel-Gooszen met „naschrift" can Gooszen. In Afl. 5 van dezen jaargang beklaagt de heer Gooszen zich geen gelegenheid te hebben zijn projectiel te doen construeeren en beproeven, in 't bijzonder ter vergelijking met het projectiel Ehrhardt-van Essen, welk zooals de heer G. erkent het beste eenheidsprojectiel is, dat tot nu toe werd samengesteld. Hierbij zij echter gewezen op eene onvolledigheid in de beschrij ving van dit projectiel, welk in bovenaangehaald artikel voorkomt. In de door Ehrhardt uitgegeven brochure „Brisant schrapnel Ehrhardt-van Essen 1909 wordt namelijk vermeld dat de kogels gelegerd zijn in eene brisante springstof b. v. trinitrotolulol. In T.-vuur oefent deze stof geen invloed uit en werkt slechts als rookontwikkelaar. Bij S.-vuur daarentegen wordt deze springstof tot ontsteking gebracht, waardoor de werking als granaat aanzienlijk wordt verhoogd. Uit proeven is gebleken dat bij S.-vuur de vulkogels en een groot aantal scherven met groote kracht worden weggeslingerd en een vollen kegel vormen van 120° tophoek. De door enkele schrijvers geuite vrees dat de vulkogels door de springstof, waarin zij gelegerd zijn, zouden worden misvormd of zelfs gepulveriseerd, is gebleken ongegrond te zijn. Nog een detail dient vermeld te worden. Bij de nieuwste constructies is de geleiding tusschen tijd- schokbuis en de centrale bus van het G. K. T.-deel, centraal aangebracht volgens de as van het G.-deel. Hierdoor zou de L. SB0 der springpunten zijn verminderd. Door het aanbrengen der brisantstof tusschen de kogels is het bezwaar van den heer G. dat niet het geheele projectiel naar verkiezing als granaat of als G. K. T. zou kunnen worden aan gewend, voor een belangrijk deel opgeheven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 286