\7cm fllles Waf, De opleiding Dan een 5einbrigade, Alvorens de opleiding der seinbrigade te bespreken, eenige opmerkingen naar aanleiding van het artikel voorkomende in het I. M. T. no. 9/1908. De heer D. wenscht de seindeinst op grooten afstand uitsluitend op te dragen aan speciale seinafdeelingen (genie en wielrijders). Dit zou zeker aan te bevelen zijn, indien deze genoegzaam voorhanden waren, maar op hoevele plaatsen is de Infanterie niet op zichzelf aangewezen, zoodat het de voorkeur verdient per korps of detachement een Inf.-seinbrigade te hebben, geoefend in het seinen op grooten afstand en dan ook met andere hulpmiddelen dan vlaggen. Schr. is het volkomen met den heer D. eens, dat onze seinmethode nog zoo slecht niet isdaaraan toegevoegd het armseinen is ze door haar eenvoudigheid te verkiezen boven het Morse-stelsel. De heer D. valt over de dikke bamboe van 3,5 M., aangegeven in ons seinvoorschrift; heeft hij evenwel de Inf. weieens met seinvlaggen zien uitrukken? Haar Schr. ondervinding worden de vlaggen zonder stok meegevoerd en de stokken ter plaatse aangeschaft, waardoor het formaat meestal nogal handig uitvalt. Wat verder de heer D. opmerkt omtrent het toepassen van het seinen ea de oefening daarin, daarmee gaat Schr. volkomen accoord. Als regel stelt men zich tevreden, als een bericht zonder tusschenpost snel en correct wordt overgebracht bij een afstand van 400 M. en past het dan bij de oefeningen toe om b. v. een veldwacht met een Y. P. det. te verbinden, dan wel een korporaalspost met een veldwacht, wat dikwijls giet gelukt, of als het gelukt, bijna even vlug per ordonnans kan neschieden (tenzij men het armseinen toepast). Waar evenwel de heer D. de seiners tot onderhoud van het geleerde bij oefeningen tijdens de rust wil doen seinen, gelooft schr., dat dit allerminst de ambitie zal gaande houden. Overigens houdt de heer D. op, waar schr. juist zou wenschen te beginnen, n. m.l. „na de eerste oefeningen, die meer het karakter van theorieën dragen." En nu de opleiding. Men teekent het tableau en doet dit door de op te leiden manschappen overnemen; daarna verklaart men hun de methode, de ezelsbruggetjes daarbij aangevend, welke ook reeds door den heer zijn vermeld. Vervolgens plaatst men een ervaren seiner op eenigen afstand en doet deze eenige letters seinen, de klasse volgt op het tableau, daarna eenige woorden. Levert dit geen moeilijkheden meer op, dan laat men de klasse met behulp van het tableau letters, daarna woorden seinen. Zoover werd een inl. klasse gebracht den eersten dag van 6u.30 tot 8u. Om 8u.30 weder aanvangend wordt geseind rechtstreeks tussehen 2 posten op korten afstand. Te 10 uur leverde ook dit reeds geen moei lijkheden meer op. Den volgenden dag wederom seinen tussehen 2 posten, na de rust zonder tableau; dit bleek geen te zware eischtezijn; na 2 dagen oefening, had niemand het tableau meer noodig. Den 3(len dag wordt het cijfers seinen onderwezen, daarna het armseinen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 297