Bandgranaten, systeem (Harten Bate, 965 dienst, extrabeloond worden? Trouwens het zou in de papieren loopen, want het aantal seiners zou, gezien de eenvoudige methode, aanzienlijk worden. Wel zou het aanbeveling verdienen er aanteekening van te houden in het administratie-boek als van de gymnasten lst0 klasse. Wanneer komt er een sein-voorschrift in het Maleisch? Kromo houdt van seinen. SOERATMAN. De heer Marten Hale, ingenieur van de „Cotton Powder Company" te Faversham heeft den handgranaat, die door de Japanners gebruikt werd, thans zoodanig vervolledigd, dat de juiste werking ervan op alle terreinen verzekerd is. De granaat fig. 1 Marten Hale, van algemeen cylindrischen vorm, heeft een hoogte van 0,15 M; zijne middellijn is 0,045 M. en zijn totaal gewicht, wanneer hij geladen is, 0,625 K. Gr. Hij bestaat uit een geel koperen cylinder, bevattende 0,14 K. G. tonite (een mengsel van gelijke deelen schietkatoen en nitraat barite) en uit een werptouw van ongeveer 0,45 M lengte en waarvan het uiteinde uitgerafeld is, om daardoor de beweging ervan in de lucht te verzekeren. Het boveneinde van den granaat is voorzien van een bouten stop, waardoor het koord loopt; aan het ondereinde bevindt zich een vast slaghoedje en het ontstekingsapparaat. Dit laatste bestaat uit twee deelen de kap en den ontsteker. Do kap is blijvend bevestigd op den granaat. De ontsteker bevat de ontploffingsstoffendeze ontsteker wordt niet eerder op de kap geplaatst, dan op het oogenblik van gebruik, door middel van een voldoende breede schroef, opdat deze bewerking, zelfs 's nachts, gemakkelijk uitgevoerd kan worden Zoodra de kap den grond treft, wordt hij samengedrukt en de ontplof fingsstoffen komen in contact met het slaghoedje. Een invalshoek van 15° is voldoende om de goede werking te ver zekeren. Op ongeveer 0,03 M., van den onderkant van den granaat is op den cylinder een dubbele metalen kroon bevestigd, van staal of smeedijzer, voorzien van inkepingen; op het oogenblik van ontploffing verdeelt deze kroon zich in 24 stukken. Bij de proeven te Faversham, werden de granaten voor een deel op een vrij zacht gazon, voor een ander deel op pas omgeploegden grond, geworpen. Alle werkten uitstekend. Het werpen van den granaat vereischt een zekere behendigheid. In de practijk kan men het brengen tot een afstand van 40 a 50 M. achter een borsrwering van 7 a 8 M. hoogte. Het projectiel moet geworpen worden door een armbeweging van achtereD naar voren, het loslatende, wanneer het in den voorsten stand is gekomenwordt dit laatste met in acht genomen, dan loopt men gevaar, het te hoog te werpen en daar door weer naar achteren terug te doen vallen. Wegens de spreiding der scherven verdient het aanbeveling, met geladen projectielen steeds achter een terreinophooging te werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 299