968 De militaire School uan 5aini-Cyr. wijdig is aan die van de signaallamp en van de heliograaf. Met zonlicht kan tot 40 K. M., met de daglamp 20 K. M. en met de nachtlamp 40 K. M. ver geseind worden. Deze wijze van optisch seinen is derhalve bestemd om belangrijke diensten te bewijzen, zelfs in bebouwd terrein. Het velddienstvoorschrift geeft aan dat men op deze wijze tot 60 woor den in een half uur kan overbrengen. Met de Morse-toestellen van de detachementen veldtelegraphie en telegraphie zonder draad kunnen 400 woorden per uur overgebracht worden. (c). I. R. A. u. F. Suppl. 117. De voornaamste militaire school van Frankrijk, de „Ecole Spéciale militaire de taint-Cyr", die ongeveer met de Duitsche „Kriegsschule" te vergelijken is. vierde in het begin van Juli 1908 de herdenking van hare verplaatsing van het slot van Fontainebleau naar de tegenwoordige standplaats te St. Cvr. De leerlingen van deze school, of zooals zij zichzelf noemen en zooals het ook op hun vaandel staat, het „Eerste Bataillon van Frankrijk" vormen de meest populaire troep van het Fransche leger. Bij iedere parade, iedere revue in Parijs worden de „St. Cyriens" door het publiek met geestdriftige kreten, met stormachtig applaus begroet. De gebouwen van de school van St. Cyr. dienden vroeger tot andere doeleinden. Lodewijk XIV liet op verzoek van Madame de Maintenon in St. Cyr, een klein plaatsje westelijk van Versailles, een jonge-meisjes pensionaat „maison de Saint-Lou s" bouwen. Gedurende de revolutie werd van dit pensionaat eerst een hospitaal, vervolgens een opvoedings school voor zonen van verdienstelijke mannen gemaakt. Toen Napoleon I het slot Fontainebleau voor zijn familie noodig had, kwamen de leerlingen van het „Prytanée" in de gebouwen van het toenmalige Jezuïtenklooster van La Flèche (Departement der Sarthe), die van Fontainebleau gingen den 3den Juli 1808 naar St. Cyr. De stichting vau de militaire school zelf ligt veel verder terug. Ti.en ten tijde van Hendrik IV de oorlog steeds meer een wetenschap werd, toen men aan een troepenaanvoerder nog andere eischen begon te ste len dan persoonlijken moed en dapperheid, hield men zich met de gedachte hezig, een officierskorps te stichten, dat op de hoogte van zijn taak was. De beroemde kapitein der Hugenoten, la Noue, stelde den koning voor in bijzondere scholen jonge edellieden in de krijgswetenschappen te onderw izen. In het jaar 1607 stichtte Hendrik IV de school van la Flèche, waar uit Richelieu later de eerste militaire school vormde. Hem komt dus de eer toe de gedachte van la Noue verwezenlijkt te hebben. Tenge-- volge van de treurige financiën van het rijk, beleefde de school vel schillende wederwaardigheden. Mazarin sloot haar uit een bezuini gingsoogpunt, 50 jaar later stelde Louvois het „Corps de cadets gentil- homines" weer in. Hij schiep 9 compagniën, die over de belangrijkste grensgarnizoenen verdeeld werden. Met zijn dood ging zijn werk te niet, de kosten waren te groot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 302