Oostenrijk Bongarije. 1081 ordonnansendienst en al muntten ze ook op goede wegen uit, zoowel door snelheid als door onberispelijk werken, zoo waren ze toch bij door weekt terrein niet of zeer slecht te gebruiken. Zij weigerden ten volle, wanneer de ordonnans genoodzaakt was zijn weg door het terrein te nemen, hetgeen vooral bij manoeuvres en zeker in oorlogstijd, steeds het geval zal zijn. Beter dan deze motorrijwielen hielden zich in zulke gevallen kleine automobielen, die het karakter van een voertuig en niet dat van eene rijwiel hebben. Br zullen nog in den loop van dezen zomer en hoofdzakelijk bij de manoeuvres, met kleine auto's, waarvan het aantal voorloopig zeven zal bedragen, proeven in den ordonnansen- dienst gehouden worden, die in militaire kringen met groote belang stelling worden tegemoet gezien. Het onderdak brengen van motor rijwielen is wel is waar gemakkelijker te bewerkstelligen dan van kleine automobielwagens. Nochtans echter is eene vervanging van motor rijwielen door kleine auto's als zeker aan te nemen, wanneer de proeven een gunstig resultaat hebben. v. D. (N. M. N. '09; De nieurne nizierftorrel Kokotouic. (1) Het streven, de geheele schietopleiding zoo mogelijk aan de gevechts omstandigheden aan te passen, heeft den liongaarschen Honvedritmeester Kokotovic reeds in 1903 aanleiding gegeven, een nieuwe vorm voor de geweerkorrel voor te stellen, waarmee hij zich eene werkelijke verge makkelijking van het mikken en daarom betere trefkans in het groepeu- vuur, voorstelde. Uitgaande van de volkomen juiste overweging, dat zich aan den schutter in het hedendaagsche gevecht meestal zeer lage en breede doelen, langgerekte horizontale liniën voordoen, kent hij aan een juiste hoogteriehting bij het schot veel grootere waarde toe, dan aan nauwkeurige zijdelingsche richting en verlangt daarom voor alles van de vizierinrichting, dat zij een snel, juist en mechanisch geven der hoogterichting bij het schieten begunstigt en daardoor de schutters in staat stelt, liggende tegenstanders met de grootst mogelijke resultaten te beschieten. Aan deze eisch beantwoordt de tot nu toe algemeen gebruikte dakvormige, spitse korrel niet; deze is uit een tijd afkom stig toen het overwegend om de beschieting van hooge, rechtopstaande doelen ging en toen nog aan een nauwkeurig gericht schot te groote waaarde werd gehecht. Deze spitse korrel bemoeilijkt het in één lijn brengen van korrelspits en bovenkant vizier (gestreken korrel), vermoeit daardoor op den duur het oog, dat zich buitendien bij elke richting op drie verschillend verwijderde voorwerpen, n.l. vizier, korrel en doel, moet instellen. Bovendien voert het, vooral onder de moreele invloeden van het gevecht, licht tot onnauwkeurig richten, boven alles, tot het opheffen van de korrel in de vizierkeep (grof korrel), daardoor tot een te hoog schot en dus tot het schieten over het doel heen. Een recht hoekige korrel beantwoordt veel meer aan horizontale doelen. De naar bovenstaande beginselen door den Ritmeester Kokotovic ge- 1) Zie I. M. T No. 1 van 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 417