Een kijkje bij de fflobiele Boumitser batterijen in nederland. Dezen zomer waren wij in de gelegenheid tijdens een de tacheering bij het 1ste Regiment Vesting Artillerie te Utrecht een en ander te zien van de verrichtingen met de tot dat regiment behoorende batterij mobiele houwitsers, en eenige der uitrukkende oefeningen bij te wonen. Daar de questie van gebruik en organisatie van dergelijke houwitserafdeelingen veilig gerekend mag worden te behooren tot de vraagstukken van den dag, kwam het ons niet ondienstig voor, onze opge dane ervaringen in beknopten vorm ter kennis der Indische lezers te brengen, daartoe in staat gesteld door de bereidwillig heid der officieren, tot de houwitsercompagnie behoorende, die zich hebben beijverd, ons alles te laten zien, wat voor ons van belang zou kunnen zijn. Wij brengen in de allereerste plaats daarvoor dien heeren onzen oprechten dank. De door ons bedoelde houwitsers zijn 12 cM. Houw. op veld-affui- ten met kanonterugloopzonder schilden, afkomstig van de firma Krupp. Daar eensdeels dit type vuurmonden voor het Neder- landsche leger niet in den bestaanden vorm zal worden aan genomen, en vergelijkende proefnemingen met andere houwitser soorten ook van ander dan Kruppsch fabrikaat, nog in vollen gang zijn anderdeels de houwitsers der Utrechtsche batterij behoudens afmetingen en kleine verschillen een getrouw even beeld vormen van den in Nederlandsch Indië aanwezige Hou witsers van 10,5 cM. op k. 1.1. affuit zal bier niet in bijzon derheden omtrent het materieel worden getreden en nemen we dit als voldoende bekend aan. Wat de munitie betreft, beschikken de batterijen over St. B.G. en kamer G.K. De ladingen, tengetale van vier, worden op overeenkomstige wijze in kardoeshulzen geborgen, als bij ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 464