Losse Schetsen uit een Leuen te Uelde. no. 2. nachtelijke Beschietingen. Was het in de schets „Het eerste Uitrukken" de bedoeling te trachten den jongeren officieren eenigszins een denkbeeld te geven, van hetgeen alzoo nieuwelingen liever gezegd eerst- beginnenden in het bloedige vak van oorlogvoeren, in een eerste vuur, zouden kunnen ondervinden of gewaarworden; in deze schets zal het doel zijn te trachten dien jongeren een idee te geven, van hetgeen er in het algemeen, tegenover eenen Inlandschen vijand kan voorvallen bij nachtelijke beschietingen van onze troepen-bivouaks op Atjeh. Het geheel wordt dan zooveel mogelijk toegelicht door voorbeelden uit dien krijg tegen dat schijnbaar onverzoenlijke volk van Noord-Soematra, Het spreekt wel van zelf, dat die voorbeelden zeer beperkt zullen worden genomen, omdat men tegenover de verschillende Leiders en Bendehoofden van dezen hardnekkig fanatieken vijand, zooveel verscheidenheid van optreden tegen onze troepen, bij nachtelijke beschietingen, zal hebben kunnen waarnemen, dat het opnoemen van al die voorbeelden hierop betrekking hebben de, boekdeelen zouden moeten vullen. De meest sprekende ge vallen zullen dan worden aangehaald. Zooals reeds gezegd, bestaat er een groot verschil tusschen de gewaarwordingen te ondervinden bij het ondergaan van den vuurdoop en die welke iemand ondervindt bij een herhaald in het vuur komen, waar bij dit laatste nog een groot onderscheid is te maken tusschen een in dat vuur „komen" en een in dat vuur „zijn". Niet minder bestaat er dan ook een verschil tusschen de indrukken te krijgen bij een nachtelijk vuur en die reeds ontvangen bij een vuur overdag, terwijl verder bij herhaalde nachtelijke beschietingen langzamerhand de gewaar wordingen er van zoo zeer beginnen uiteen te loopen, dat zij op het laatst niet meer gelijken op gevoelens bij vuur overdag

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 484