Bet Bajonetscbermen, In No. 10 schreef de le luit. Van Houten het een en ander over schermen met sabel en degen. Hoe nuttig het beoefenen hiervan ook moge zijn, voel ik toch meer voor het bajonetschermen en wel om de eenvoudige reden, dat het een der vele zaken is die we aanhoudend hebben- te onderwijzen. Tot het voornaamste wat we den man te velde kunnen me degeven behoort zeker eene goede opleiding in het schermen. De voordeelen van goede geoefendheid h ierin zijn ieder bekend. Aan de oefeningen in het bajonetschermen wordt bij de in fanterie dan ook veel tijd en moeite besteed, die, naar mijne meening, niet in overeenstemming zijn met de verkregen resul taten. Ik vermeen dat de geoefendheid in het bajonetschermen beter kon zijn dan ze nu is en die mindere geoefendheid schrijf ik toe aan het Voorschrift voor de Schermoefeningen, dat rem mend werkt op het onderricht. Wat nog bereikt wordt is dan ook toe te schrijven, aan den stalen ijver der leerlingen, aan den „Leidraad voor Opleiding en Oefening", welke in punt 40 nuttige wenken geeft en aan het initiatief der onderwijzers, welke nagenoeg al hetgeen dat op de eerste veertig bladzijden van het schermvoorschrift vermeld is, laten voor wat het is en de leerlingen onvoorbereid tot het partijschermen doen overgaan. Dit laatste is zeker verkeerdi doch het is de eenige weg om iets te bereiken. De man leert hierdoor hoe hij, met hetgeen hem van het schermen eigen is, in het handgemeen het meeste nut van zijn wapen kan trekken. Hij, die mocht willen beproeven, te voren met zijne leerlin gen de 40 voorafgaande bladzijden door te worstelen, zal spoedig ervaren, dat hij het partijschermen nooit bereikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 551