De nieuise Dederlandscfie Batferijdienst, f1) De Vestingartillerie kan gelukgewenscht worden met dit reglement, want er is niets dan goeds van te zeggen, terwijl op het oude voorschrift heel wat viel aan te merken. (2) Het kenmerkend onderscheid tusschen het oude voorschrift en het nieuwe reglement is gelegen in de aangenomen beginselen om het vuur zoo spoedig mogelijk te openen en zoo snel mogelijk te laten verloopen en om niet alles te willen reglementeeren, maar het regelen van sommige aangelegenheden over te laten aan de inzichten van den commandant. Meerdere punten zijn dan ook zoodanig geredigeerd, dat men veel eer met een leid- diaad dan met een reglement denkt te doen te hebben. De batterijdienst is nu eenmaal geen stramme excercitie, maar een werk, dat met orde en stilte en vlug moet worden uitgevoerd en met het oude voorschrift kon heelemaal niet vlug gewerkt worden. Wij hebben ons voorgesteld om hieronder op de meest belang rijke der wijzigingen de aandacht te vestigen en beginnen daartoe met te vertellen, dat alles wat in het oude voorschrift stond in I Inleiding, behalve onder 3, 6, 7, 8 en 13 (3) en over de tenue, in het nieuwe niet voorkomt (dit zal in een ander reglement worden opgenomen). Het behandelt uitsluitend den dienst in de batterij. Er staat gelukkig niets in wat woordelijk gekend behoeft te worden. Vóórin geven de punten 11 tot en met 14 eenige wenken voor 1) -Het ia het jaar 1905 belangrijk gewijzigde Indische Voorschrift op den Batterij- dienst bij de Vestingartillerie is, zooals men weet, vrjj wel een getrouwe copie van het than3 veranderde Nederlandsche voorschrift. 2) Het is nog maar een ontwerp-reglement en vormt de tweede afdeeling van fen boekje met groenen omslag van hetzelfde lormaat als het voorschrift Batterijbouw (langen smal); „het enkele stuk", de vroegere geschut-exercitie, vormt de eerste afdeeling. 3) Indische batterijdienst onder 1, 2, 3, 4 en 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 59