1262 Het gewicht varieert van 6 -9 ons. De demper wordt bevestigd door hem op het einde van den loop te schroeven, waarvoor dit einde van een schroefdraad is voorzien. De knal van het schot wordt veroorzaakt door het plotseling ontsnap pen van de buskruitgassen, zoodra het achtereind van den kogel de monding van het geweer heeft verlaten. De uitstroomeude gassen ver spreiden zich en veroorzaken een heftige beweging van de luchtdeeltjes, wat de bekende klank van een sterke slag teweeg brengt. Het doel van den demper bestaat hierin, deze gassen vast te houden, hunne richting naar voren te veranderen in eene roteerende beweging, hunne snelheid te verminderen en ze daarna langzamerhand met de lucht te vermengen, zoodat ze een slechts nauwlijks hoorbaar geluid maken. Het principe, waarop de uitvinding berust, wordt door den uitvinder op eenvoudige wijze verklaard, doordat hij het vergelijkt met de wer king, die ontstaat, wanneer men de kraan van een gevulde waterton uittrekt en aan het water in het vat een snel draaiende beweging heeft gegeven, zoodat de centrifugale kracht het water tegen de wanden van het vat drukt. Zoodra de roteerende beweging zwakker wordt, begint hot water uit het gat weg te vloeien, waardoor het vat langzaam leeg loopt In den knaldemper worden de gassen opgevangen op een rij spiralen, waardoor hunDe beweging van een rechtlijnige in een cirkelvormige wordt veranderd Zoodra deze snelheid minder wordt, z allen de gassen langzaam en onhoorbaar naar buiten stroomen De inwendige constructie van den knaldemper bestaat uit kl-ine turbinen- elementen leder van deze bestaat uit een schijfje van geplet staal, welke dicht bij het middelpunt een gat heeft iets grooter dan de door snede van den kogel en overigens een dusdanige vorm heeft, dat het een ringvormigen weg vormt voor de rotatie van de gassen. De uitvinder beschrijft de werking van bet toestelletje practisch als het tegenovergestelde van een turbinenmachine In zulk eene machine loopen de gassen in eene toenaderende, recht lijnige richting, evenwijdig met de as van de turbine en hunne werking bestaat in het° draaien van het scheprad. In den knaldemper wordt het scheprad hier dus de schijfjes, vastgehouden en als gevolg wordt aan de gassen eene roteerende beweging meegedeeld. De gaten bij het middelpunt van de schijfjes zijn allen nauwkeurig in het verlengde van de as der ziel van het geweer en daarbij in door snede iets gro "ter dan die van den kogel, zoodat deze er doorheen gaat, zonder op eenige wijze in zijne snelheid of trefkans benadeeld te worden. De gassen worden in de opeenvolgende schijfjes opgevangen, hunne beweging gaat van eene rechtlijnige in een spiraalvormige over en hunne snelheid wordt gaandeweg minder, zoodat ze bij het verlaten van den demper bijna geen hoorbaar geluid teweegbrengen. Bij de gehouden proefneming was hoofdzakelijk slechts het geluid van het aanslaan der kogels en het tikken van de slagpin bij het aftrekken Toeschouwers op een 100 pas van het geweer verwijderd, konden alleen het fluiten van de kogels hooren en de aanslagen bij het treffen van het doel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 602