Von fllles Waf. Technische middelen om berichten oner te brengen ten dienste nan het leger. De graal van volmaaktheid, die bovenbedoelde middelen reeds bereikt hebben in de moderne legers, vormt ongetwijfeld een groot contrast met onze, dikwijls nog zoo primitieve methoden om berichten over te bren gen. De hedendaagsche legeraanvoerder moet alom tegenwoordig zijn en tegelijkertijd zoo min mogelijk van plaats veranderen En hiertoe 'helpt hem de techniek in den vorm van velerlei manieren om berichten over te brengen, terwijl ook de moderne verkeersmiddelen het hunne daartoe bijdragen. Alleen op die wijze is het mogelijk, naar Moltke's principe „gescheiden te marcheeren en vereenigd slag te leveren!' „Slechts het eenvoudige geeft in den oorlog een gunstig resultaat!" Hoe waar dit ook moge zijn, toch kan de hedendaagsche legeraanvoerder de verschillende en samengestelde technische hulpmiddelen niet meer ontberen. Moge het eene falen, het andere kan ervoor in de plaats treden waar weersgesteldheid, toestand van het terrein, of nabijheid van den vijand, gebruik van het eene onmogelijk maken, bewijst het andere uitstekende diensten. Moge hieronder een beknopt overzicht volgen van hetgeen alzoo op dat gebied in een modern leger aanwezig behoort te zijn, waarbij we voornamelijk het Duitsche leger, dat, wat technische uitrusting betreft zeer zeker een eerste plaats inneemt, als voorbeeld zullen stellen. a. V eld-telegraf ie. In het Duitsche leger bestaat de veld-telegrafie uitLeger-, Korps-, Reserve-divisie en Belegeringstelegraafafdeelingen, Telefoon-afdeeliDgen, luianterie-telefoonafdeelingen en cavalerie-telegraafpatrouilles. Evenals in andere legers dringt ook in het Duitsche het zuivere telefoonverkeer zich meer en meer op den voorgrond. Een Korps-telegraafafdeeling kan tot 80 K. M. leiding met 24 stations aanleggen; een telefoon-afdeeling meer dan 20 K. M. met 12 stations; een cavalene-telegraafpatrouille tot 7 K. M. met 2 stations. De tijd van aanleg bedraagt van 30 tot 10 minuten per K. M., waarbij niet uit het oog moet worden verloren, dat de leiding, door gebruik te maken van boomen of uitsckuifbare stangen, zóó hoog wordt gesteld, dat troepenbe wegingen met gehinderd kunnen worden. Dit komt natuurlijk niet al leen de troepen ten goede, doch beperkt ook de storingen tot een minimum. b. Optische telegrafie. De cavalerie-divisiën maken nog gebruik van optische telegrafie, waarbij de heliograaf goede diensten bewijst, doch ook de aceiyleenlamp haar nut heeft. Bij deze lamp bevindt zich een parabool-spiegel achter de lichtbron, terwijl de Morse- teekens gegeven worden door het licht der lamp langer of korter te onderscheppen. Tot op een afstand van 40 K. M. is de heliograaf nog te gebruiken, doch, zooals van zelf spreekt alleen hij helderen zonneschijn. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 72