Geuoelens, die napoleon bij zijne soldaten milde onlirikkelen. 751 alle -windstreken uit, en de telefoon of het Morse-apparaat van het ge zochte station geeft de aehtergolven als Morse-teekens weer. Al zal de draadlooze telegrafie wel nimmer geheel in de plaats kun nen treden van de gewone veld telegraaf, zoo zal zij toch door de groote snelheid, waarmede de verbindingen tot stand gebracht kunnen worden, vooral gedurende den marsch en in het gevecht, onschatbare diensten kunnen bewijzen. En een onontbeerlijke hulp zal ze ongetwijfeld wor den voor het bestuurbare luchtschip. Hiermede hebben we getracht een beknopt overzicht te geven van den hoogen graad van volkmaaktheid, die de techniek bereikt heeft, wat betreft het snel overbrengen van berichten. En al zouden in ors Indisch-Leger dergelijke grootscheepsche inrichtingen niet noodzakelijk zijn, toch ware een meer moderne uitrusting op dat gebied zonder twij fel wenschelijk. Een stap voorwaarts in goede richting werd reeds gedaan, door het uitrusten van een peloton cavalerie met het noodige materiaal voor een veld-telefoon. (m) „Je n'ai jamais estimé les hommes et je les ai toujours traités comme ils le méritent," zou Napoleon gezegd hebben. Zijne soldaten, zijn gene raals waren geen medewerkers, waarvan hij de intellectueele en moreele waarde begreep, doch wel instrumenten, waarvan hij alleen physique kracht vorderde. Voor den Keizer bestonden geen wetten der moraal. Eens, dat de garde voor Napoleon defileerde, zeide een Duitsch generaal, die hem ongetwijfeld aangenaam wilde zijn, tot den keizer: „Dat zijn nu troepen, aan wier moreel niets ontbreekt". „Ja", werd hem geantwoord, „indien men ze kon doen vergeten, dat ze een vaderland en huisgezinnen hebben". Deze woorden bevatten zeer zeker een lof voor het keizerlijke leger de soldaat volgt zijn chef, omdat deze laatste voedsel geeft aan de hersen schimmen van rust en vrede. Hier staat tegenover, dat die zelfde woorden er op wijzen, dat het ideaal van Napoleon is, een leger van Janitsaren, een horde mamelukken, onvermurwbare harten, ontbloot voor alle men- schelijkheid. Menschen en dingen, lichamen en zielen exploiteerende, om ze naar verkiezing te gebruiken en misbruiken, tot uitputting toe, wat maalde hij om ijveren voor het vaderland, waaruit toch de kracht van ieder werkelijk nationaal leger bestaat. Inderdaad valt het niet moeilijk er zich rekenschap van te geven, dat Napoleon, sedert 1796 den republi- keinschen geest zijner soldaten bestrijdt, door dien geest te leiden; hij spant zich in, hen afgezonderd te houden van de bevolking. Zijn doel is, dat patriotisme en die gehechtheid aan de ideeën der vrijheid te ver binden met een krijgsmansgeest, dien hij weet te ontwikkelen door de eigenliefde zijner troepen te streelen, hun trotsch, hun vertrouwen in hunne onvergelijkelijke militaire hoedanigheden, de zekerheid, dat ze ver staan boven de soldaten van alle andere legers. Het gevoel dat de keizer aankweekt is dat van algeheele toewijding, niet aan Frankrijk maar aan zijn persoon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 75