752 BeschrijDing Dan eene zafeboussole, uan maarde uoor den Indischen officier. In het algemeen bekommerde Napoleon zich dus weinig om de indi vidueels waarde van de elementen zijner legers. Hij rekent met de massa; voor hem is het alleen de menigte, die rechten vraagt. Bonaparte wist zijne soldaten gedurende eenigen tijd met zich mee te sleepen, maar weldra werd 't hem duidelijk, dat, om de ziel van een natie te bezitten, men haar zijn eigen ziel moet geven. Menschen zonder hart staan eenzaam in het leven; zoo gaat het ook met hen, die hunne gevoelens achter een masker weten te verbergen. De natie steunt hen niet langer, zoodra zij hare dwaling inziet; te meer nog haat zij hen, omdat zij door hen bedrogen werd. In dat soort van zaken bezit een verzameling menschen een scherpzinnigheid en een veel onfeilbaarder doorzicht, dan men gewoonlijk zou veronderstellen. Zeer zeker, de soldaten van Napoleon waren met krachtige banden aan hun chef gehecht. Het is niet te ontkennen, dat de invloed van den Keizer op zijne legers krachtdadig was en niet schijnbaar. Maar wel moet men loochenen, dat die invloed gegrondvest was op een moreele basis. En zulks was uit den aard der zaak ook niet mogelijk. Yan den aanvang af zijner politieke loopbaan had Napoleon, in overeenstemming met het Directoire, van den soldaat den scheidsrechter gemaakt in publieke zaken. Tegenspraak mocht niet geduld worden: indien inplaats van blindelingsche gehoorzaamheid, zoo 'n feit zich zou hebben voorge daan, had zulks ten gevolge kunnen hebben, dat tegen de gestelde machten beslist werd. Het was mogelijk geweest dat de soldaten, eenvoudig van geest als zij waren, den wil van het souvereine volk opgevolgd hadden, wettig uitgesproken bij de verkiezingen, door de meerderheid der burgers. Het was dus van belang, dat voor den soldaat de republiek, de natie, zijn eenige chef was; het was van belang dat de troep één geheel vormde met de officieren en dat deze laatsten volkomen afhankelijk waren van den opperbevelhebber. Alle pogingen van Bonaparte, en nog meer die van Napoleon, waren dan ook gericht op het verkrijgen van dat dubbel resultaat. AI. (Le Spectateur Militaire). Bijlage: Eén photo (fig. 1). De boussole tranche-montagne eischt eene behandeling door geoefend opnemerspersoneel, minstens vier meetkoelies in vrij veel tijd, wil men van de nauwkeurigheid van het instrument voordeel trekken. Alleen aan geroutineerde opnemers wordt dit instrument door het Gouvernement in bruikleen verstrekt, terwijl de prijs van f 180.a 210.iederen officier afschrikt om zich dit instrument aan te schaffen. Vrijwel hetzelfle is het geval met de Smalkalder-patent-boussole en het patent-niveau. Ook deze instrumentjes eischen behandeling door geoefende opnemers, minstens eén meetkoelie en nog meer tijd dan de boussole tranche montagne. Slechts weinige officiereu bezitten deze twee instrumentjes in eigendom, daar de prijs 20.p^r stuk is en zij in de praktijk niet voldoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 76