755 Vrijwillige bescherming uan Kunsiwerken. met stralen gelijk aan A B, 2 A B, 3 A B enz. Behalve met behulp van de cilindervormige verhooging aan de onderzijde, kan het instrumentje nu als graadboog zuiver in A en B opgesteld worden middels de randver- deeling en de loodlijnen. Behalve voor den Infanterie*officier in ïndië, zal dit instrumentje mede van nut kunnen zijn voor de officieren der Artillerie, door den clinometer, en voor de officieren der Genie en Cavalerie. Voor de offi cieren van den Generalen Staf zal het van groot nut zijn hij exploratie tochten, zooals thans op Nieuw-Guinea gemaakt worden. De prijs van deze boussole is in Europa f 11.in Indië dus f 13.De prijs van een meetboek, zooals bij den Topographischen Dienst in gebruik, is bij G. Kolff Co. te Weltevreden f 1.50. Daar deze boussole op mijne aanwijzing vervaardigd is, wilde ik voor- loopig alle in Indië af te leveren instrumentjes door mijne handen laten gaan° uitsluitend om verzekerd te zijn van de juiste uitvoering, wat geen of weinig prijsverschil zal geven bij de directe bestelling uit Europa per stuk. Magelang, den 13en Juni 1909. H. A. van Marle. Kapitein cler Infanterie. In het Militar Wochenblatt No. 14 van 1909 wordt een denkbeeld aangegeven en in groote trekken uitgewerkt, dat mettertijd ook vooi Indië wellicht toepassing zou kunnen vinden. Do schrijver Fritsch zegt in den aanhef van zijn artikel het volgende „Trots de Haagsche Vredesconferentie zal in de toekomst nog meer „dan tot nu toe met het verrassend uitbreken van een oorlog zonder voor afgaande oorlogsverklaring rekening gehouden moeten worden. Wanneer 'niet alle voorteekenen bedriegen, zullen naar het voorbeeld van den 'nacht van 8 op 9 Februari 1904 verrassende landingen, invallen in ^havens, versperren van een riviermonding of een scheepvaartkanaal ^door het doen zinken van cement-schepen, het opblazen van groote ^bruggen en tunnels in belangrijke verkeerswegen en dergelijke hande lingen in de toekomst het sein geven voor het afbreken der diplomatieke 'betrekkingen en het gelijktijdig beginnen der openlijke vijandelijkheden. „Lord Lee, tot voor weinig jaren lid der Engelsche Admiraliteit, heeft „zich daarover indertijd als volgt uitgelaten „Indien onder deze „omstandigheden een' oorlog begonnen zou moeten worden, zou de En- „gelsche vloot haar slag slaan, vóórdat de tegenpartij zelfs maar den tijd „zou hebben gehad om in de couranten te lezen, dat de oorlog was ver- „klaard (medegedeeld door den gepensionneerden vice-admiraal Galster in „de le October aflevering 1908 der „Neue Revue"). Berichten van andere „zijden wijzen op dergelijke gevaren voor onze grenzen en verbindingen „over land. „Een enkel flink succes in deze richting vóór den oorlog zou al dadelijk „den voorbereiden opmarsch en later de achterwaartsche verbindingen van „de eigen vloot of het eigen leger voor den geheelen duur van een oorlog „in hooge mate kunnen belemmeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 81