- 92 Getassan Grabag. Tusschen beide wegen verheften zich de Telamajd en de Sarapati, ongeschikt voor bewegingen van eenigszins belangrijke troepenafdeeiingenten zuiden van den weg over Getassen Grabag ligt de Merbaboe. Is de marschcolonne eenmaal voorbij het punt, waar deze weg bij Krintjing den grooten weg naar Magelang ontmoet, dan is eene bijzondere dekking van de linkerflank overbodig. De flankdekking voert slechts een gevecht tot tijdwinst; zij moet den opdringenden vijand ophouden, totdat de hoofdcolonne den gevaarlijken weg voorbij is en zooveel voorsprong verkregen heeft, dat zij door den oprukkenden tegenstander niet kan worden ingehaald. Het is dus van belang te weten, hoe lang de flankdekking moet stand houden. Do colonne, welke van Omba RawS naar Magelang marcheeren zal, bestaat uit 12 bataljons infanterie, 3 mitrailleurcompagnieën, 2 veld- en 6 bergbatterijen, 2 compagnieën genietroepen, 1 telegraafdetachement en verder bij den algemeen trein 3 verbandsectiën en munitie-en verple- gingscolonnes. De cavalerie blijft voor de berekening van de lengte der marschcolonne uit den aard der zaak buiten beschouwing. Aannemende, dat de Blauwe bataljons infanterie en compagnieën ge nietroepen ten gevolge van ziekten e d. langzamerhand ongeveer de sterkte van die in Hederlandsch-Indië gekregen hebben en dat de diepte hunner gevechtstreinen met die van de onze overeenkomt, wordt de diepte van de 12 Blauwe bataljons in de marschcolonne 12 X 420= 5040 M. van de 2 compagniën genietroepen en het telegraafde tachement, dit laatste even diep als compagnie genietroepen nemende, X HO 275 Aannemende, dat elke mitrailleurcompagnie de halve sterkte der Zwitsersche bereden Maximgeweercompagnie heeft, be draagt de diepte der 3 mitrailleurcompagnieën, met tweeën marcheerende, 3 X 50 150 De diepte der afdeeling veldartillerie, in het geheel 21 voertuigen, bedraagt 21 X 15 315, 'lwee afdeelingen bergartillerie, alles met tweeën mar cheerende, 6 batterijen: 6 X '80= 1080 2 lichte munitie colonnes (2 X 99 draagdieren) 99 X 2.60 260 Afstand tusschen voorhoede en hoofdcolonne2500 Voor afstanden tusschen de onderdeelen der voorhoede. 1100 Totaal11120 Wel is waar zijn de voor fiankdekking aan te wijzen afdeelingen me- degerekend, maar dit doet weinig ter zake, omdat het slechts om eene benadering der marschdiepte te doen is. In een rond getal uitgedrukt, kan de diepte der geheele colonne op 11,5 KM. gesteld worden, ook omdat, zooals later zal me :egedeeld worden, een gedeelte van den muni- tietrein medegaat. Om een bepaald punt voorbij te marcheeren, zal, in verband met het aanvankelijke klimmen van den weg, de colonne bijna 4 uur noodig hebben. De flankdekking zal zich dus gedurende 4 uur moeten hand- 1) Berekend naar gegeven» uit Taschenkalender für Sehweizerische 'Wehriminner ls-07 en uit het voorloopige reglement voor de Zwitsersche bergartillerie 1907.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 104