102 II. Canon démontable de montagne, système Kolokoltzoff (Rev. d'Art. Nov. '78). III. Mortier démontable de 9 p. de siège, système Kolokoltzoff (Rev. d'art. Dec. '78 en Jan. '83). IV. Canon démontable de montagne du colonel Le Mesurier (Rev. d'Art. Febr. '78). V. Canon démontable de montagne, se chargeant par la bouche, système Armstrong (Rev. d'Art. Oct. '78, Febr. en Juli '79). VI. Canon démontable de montagne, se chargeant par la cu- lasse, système Armstrong. (Rev. d' Art. als boven) VII. Obusier démontable de 16 cM. (Rev. d'Art. Mei '85). VIII. Canon démontable de montagne, système Krupp. IX. Canon démontable de 80 m.M. de montagne, système St. Chamond. (Rev. d'Art. nov. '89). Bovenbedoelde kanonnen zijn, wat de aard der verdeeling betreft, in twee groepen te verdeelen. Tot de eerste groep belmoren de eerste drie, alle système Kolokoltzoff—; hierbij bestaat de vuurmond uit het eigenlijke kanon en een dit omhullend deel. Tot de tweede groep behooren de overigen; hierbij heeft eene verdeeling plaats in het getrokken gedeelte, loodrecht op de zielas. De laatste wijze van verdeelen is uit den aard der zaak minder verkieselijk, daar hierbij bijzondere voorzieningen noodig zijn om gasontsnappingen te voorkomen. Dit laatste systeem wordt dan ook niet meer toegepast. De verschillende ontwerpen, die de Kolonel Lycoudis dan ver der zelf aangeeft in de bovenbedoelde „Mémoire" x) en in de in 1896 verschenen „Suite au Mémoire," 2) zijn dan ook alle van het eerste systeem. Lycoudis geeft achtereenvolgens acht projecten van verdeel baren vuurmond. Alleen bij het eerste daarvan draagt de om hullende mantel ook bij tot het weerstandbieden aan de gasdruk loodrecht op de zielas, omdat de kern daarvoor alleen niet sterk genoeg is. Bij de overigen biedt uitsluitend de kern 1) 0. m. beoordeeld in: Mi!1 h A. u. G. 7es. Heft 1891 en in de Rev. d'Art. van Mei 1891. 2) O. m. beoordeeld in: Mitth. A. u. G. les. Heft 1897, Rev. d' Art. Febr. '97 en in het Schweizerische Zeitschrift fiir A. u. G. van Febr.'97.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 114