103 weerstand aan die gasdruk, en kan dus de aansluiting tusschen kern en mantel ook minder innig zijn, wat natuurlijk de ge makkelijkheid van uit en in elkaar brengen voor en na het opladen ten goede komt. Kolonel Lycoudis geeft in zijn „Mémoire" aan, dat het zijn streven is geweest, om het verdeelbare kanon te laten voldoen aan de volgende desiderata: „1. Le tracé doit être tel que ce canon démontable soit de „la même force que le canon de campagne de même calibre. „2. Le canon doit se composer de pièces, assemblees entre „elles, séparables a. volonté et transportables a dos de mulet, „réparties en trois charges, le poids de chacune d' elles ne dé- „passant pas 100 a 105 K. G. „3. Les lignes de séparation des diverses pièces, qui forment „le canon, ne doivent pas entamer la partie rayée de l'ftme, qui „(y compris la chambre du projectile) sera formée d' un seul „morceau". Door den Kolonel Lycoudis werd patent genomen op zijne ontwerpen, o. a. ook in Engeland. Dit was echter blijkbaar geen beletsel voor de firma Vickers Son and Maxim, om in 1900 een kanon te bouwen, dat vrijwel een getrouwe copie was van een der ontwerpen-Lycoudis. (Zie Rev. d' Art. Jan. '02). Om verschillende redenen is het niet tot een patentstrijd gekomen, maar wel heeft de Kolonel Lycoudis de betreffende correspondentie tusschen hem en de firma Vickers gepubliceerd. De laatste beriep er zich op, dat het verdeelbaar maken van den vuurmond door dezen te verdoelen in een kern en deze omhullende deelen geen nieuw denkbeeld was, en reeds jaren tevoren tot uitvoering was gekomen, terwijl de Kolonel Lycou - dis daartegen aanvoerde, dat het kenmerkende van zijne ver deeling van den vuurmond was, dat de kern, die bij geen zij ner projecten verder reikte dan tot aan den voorkant van het sluitstuk, slechts weerstand behoefde te bieden aan de gasdruk, loodrecht op de zielas, terwijl de mantel, welke tevens de kulas vormde en dus ook het sluitstuk bevatte alle druk naar achteren, uitgeoefend op den voorkant van het sluitstuk, opnam, en dat dit wèl geheel iets nieuws was. De firma Krupp heeft indertijd het patent van den Kolonel

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 115