- 106 Zooals bekend is, wordt bij het voorloopgeschut de vuurmond vóór het eerste schot in den meest achterwaartschen stand op de wieg gebracht. Uit dien stand wordt de vuurmond losge laten, en krijgt dan onder de werking der voorbrenginrichting (veeren of luchtdruk) eene versnelde beweging naar voren. Alvorens de vuurmond vóór stuit, heeft automatisch het aftrek ken plaats, waardoor deze weer naar achteren wordt geslingerd. In den achtersten stand wordt de vuurmond dan vastgehouden voor het volgend schot. Het bereikte voordeel is duidelijk. De vooruitgaande beweging moet eerst opgeheven worden en vermindert dus de terugloop energie. Deze laatste kan dus opgevoerd worden en daar mede de V0. Hoewel men in die richting reeds ver gevorderd was, de ondergeteekende heeft daar mede zien schietenbleef een geheel bevredigende oplossing nog uit, en heeft de firma Krupp het vraagstuk van verdeelbaren terugloopbergvuurmond weer met kracht ter hand genomen. En, zooals boven reeds gezegd, heeft men daarbij het patent- Lyeoudis opgegeven en wordt thans eene gelijke oplossing toe gepast als bij de firma Schneider. Het eerste verdeelbare bergstuk, naar dat nieuwe systeem door de firma Krupp geconstrueerd, heeft bij een projectiel gewicht van 6,5 K. G. een V0. van 400 M. Men heeft die hoogere V0. bereikt door nog meerdere opvoering van het gewicht der terugloopende massa; bestond de vuurmond vroeger uit twee volledige draaglasten, thans heeft men door het afzonderlijk vervoeren van het sluitstuk dit tot een deel van een derden draaglast gemaakt, terwijl ook het affuitgewicht hooger is genomen. Dit stuk is zonder wijziging voor Indië onaannemelijk, eerstens door de te hooge gewichten der draaglasten, en tweedens, omdat het uit elkaar nemen en weder in elkaar zetten van het geheele stuk te veel tijd voidert door het niet voldoende in het oog houden van de eischen der practijk x). 1). Hier zij aangestipt, dat dit kanon zonder ceniye bemoeienis van de verwapenmgs- commissie is geconstrueerd, trouwens ook door de firma Krupp in't geheel niet bestemd was als model voor Indië. Dit wordt hier gereleveerd, omdat bet den ondergeteekende dezer dagen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 118