- 107 De firma Krupp kan natuurlijk desverlangd een lichter type uitvoeren overeenkomstig de alhier bekende Indische eischen, maar dan kan, zooals bij navraag reeds bleek, bij een projectiel - gewicht van 6,5 K.G. op geen grooter V0 dan 350 M. gerekend worden, n.l. bij gewaarborgde stabiliteit en soliditeit. Geen grooter Y0 was te verwachten; hierop zal in dit stuk nog terug gekomen worden. Aldus komen èn prestatie èn vuurmondverdeeling van het nieuwste Krupp'sche en Schneider'sche geschut overeen. Wat de verdere hoofddeelen betreft, heeft men de gewone verschillen als bij het veldmaterieel. Dus: bij Krupp: gewoonlijk veervoorbrenging bij Schneiderlucht bij Kruppgewoonlijk pivotsysteem bij Schneider: verschuiving langs de as; bij Krupp: gewoonlijk wigsluiting; bij Schneider: schroefsluiting; en dan, indien deze toepassing zal vinden, verschillende inrich ting van de onafhankelijke richtlijn. Op een en ander wordt bij een later volgende bespreking van het voor Indië bestemde veldgeschut teruggekomen en zal dan uitvoeriger worden ingegaan. Thans na den verdeelbaren vuurmond de geschiedenis van den met een ballast verzwaarden vuurmond. Al dadelijk zij dan aangeteekend, dat alleen de firma Skoda deze oplossing toepast voor het opvoeren van het vermogen, en dat zij hiermede den verkeerden weg is ingeslagen en tegen over de firma's Krupp en Schneider met hunne verdeelbare vuurmonden geene kansen heeft. Het gronddenkbeeld„verzwaren van het gewicht van de terugloopende massa" is hetzelfde als bij den verdeelbaren vuur mond, doch de uitvoering van dit gronddenkbeeld staat belangrijk in het nadeel, zooals hierachter nader uiteengezet zal worden. bleek, dat enkelen dit veronderstellen. Daar tot nu toe geene gelden op de begrooting werden gebracht, en op de voorstellen der commissie in zake Berg-Artillerie nog geene beslissing werd genomen, stond het tot nu toe zelfs nog niet vast bij welke firma het bergmaterieel zou worden besteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 119