108 Voorgelicht door de artikelen in het I. M. T. van de hand van den kap. Gooszen, is men zoo langzamerhand de namen Skoda en Gooszen in één adem gaan noemen; sommigen gaan nog verder en leven in het vaste geloof, dat de firma Skoda, voor zoover hare laatste prestatie's op bergartilleristisch gebied be treft, slechts de materieele, de kap. G. daarentegen de intel- lectueele constructeur is. Voor een behoorlijk geschiedkundig overzicht van de wording van het tegenwoordige berggeschut is het wenschelijk het aan deel van den kap. G. in zijne juiste proporties weer te geven. Laten we daartoe allereerst nagaan, hoe de kap. G. tot zijn eerste project is gekomen, en wat daarvan geworden is. De kap. G. dan nam in verband met een artilleristische op dracht aan de Krijgsschool, kennis van een artikel in de Rev. d'Art, 1900 van den chef d'escadron J. Warin. Uitgaande van de daarin verkondigde denkbeeldenbecijferde de kap. G. met behulp van formules en theoretische—geflatteerde gegevens, dat men een bergkanon zou kunnen construeeren, wegende 500 KG., en verschietende een 6 KG. zwaar projectiel met een V0 van 440 M. (geworden na constructie, resp. 560, 6 en 390dan wel 560, 5,4 en 443, dus slechts 46 mt. instede van 60 mt). Hierbij een affuit Krupp, munitieverpakking en schroefsluiting Vickers and Maxim en een eenheidszadel Skoda. Ziehier het eerste project Gooszen. In het I. M T. 1905 afl. 1 blz. 10 lezen we terzake van de hand van den kap. G. „Door het geringe gewicht der bergkanonnen kan slechts een „betrekkelijk geringe V0 verkregen worden. Het onverdeelbare „kanon zwaarder te maken, gaat niet, omdat de last dan te „zwaar zou worden. „Samengestelde vuurmonden, als in Engeland gebezigd worden, „voldeden niet. Het stelsel van den Chef d'escadron J. Warin geeft hier eene oplossing 1) Hier en in volgende aanhalingen wordt gecursiveerd, al had dit in het origineel ook niet plaats, om die gedeelten beter te doen uitkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 120