110 De firma Schneider gaf den Kap. G. te kennen, dat zij reeds verder gevorderd was dan in zijn project en dit dus voor haai geen nieuw licht bracht. Na eerst gegevens betreffende een verouderd bergmaterieel te hebben gezonden, antwoordde zij later: „Comrae vous le supposez, les documents se rapportent aun „modèle remontant a quelques années en arrière, et votie nouveau matériel" (het is thans duidelijk, dat dit het boven beschreven Schneider-Danglis geschut geweest is) realise des „perfectionnemmts, qui lui assurent une supériorité par rapport le modèle envisage par vous." „Tegen het bekend stellen dier verbeteringen maakte de firma „bezwaar" (I M. T. 1905 bl. 356). Eene beschrijving van het bovenbedoelde kanon der firma Skoda, (naar het ontwerp van den Generaal Körner), dat dus reeds gereed was, toen de Kap. Gr. zijn eerste contact met die firma, kreeg, en dat dus ook geconstrueerd was naar dezelfde denkbeelden als die van den chef d'escadron Warin, wordt gevonden in het I. M. T. 1905 bl. 356 e.v. Hieruit halen we alleen aan: „De mantel is als het ware een doos, en bestaat uit twee „deelen, welke over de lengte scharnierend verbonden zijn". Ook was de firma Skoda, vóór zij contact met den Heer G. kreeg, reeds doende om patent te verkrijgen op het denkbeeld om het gewicht van de terugloopende massa met een ballast te verzwaren (I. M. T. 1905 bl. 355). In dat patent worden drie uitvoeringsvormen van dat denkbeeld aangegeven, waarvan één als boven (doosvorm van den Generaal Körner) en een tweede zooals later toegepast werd bij haar „7 c.M. L/17 draagbare kanon voor koloniën". Nu de geschiedenis van de behandeling van het project Gooszen bovenbedoeld bij de firma Skoda. „Het spreekt vanzelf, dat ons project bij het uitwerken vele „wijzigingen moest ondergaan, en dat terwille van de techniek „concessies gedaan moesten worden" (I. H. T. 1905 bl. 732). „Hoewel wij uitgingen van het grondidee „speciale vuurmonden voor Ned.-Indië" kon dit standpunt niet behouden blijven, om-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 122