Ill „dat de firma meer voelde voor een algemeen type.(I. M. T. 1905 bl. 734). „Het idee van den Chef d'esc.adron Warin" (door den Kap. G. in zijn project overgenomen) „om het gewicht van het kanon „te vermeerderen door over het eigenlijk kanon een lossen „mantel te schuiven, kon niet verwezenlijkt worden" (I. M. T. 1905 bl. 795). De ballast werd toen als kapvormige mantel" gebouwd. Dit alles neemt niet weg, dat er naar gestreefd is „zooveel „mogelijk de aangenomen cijfers nabij en steeds in den geest „van het voorstel te blijven" (I. M. T. 1905 bl. 732). En zoo ontstond dan „het draagbare kanon van 7 cM. L/17 voor Koloniën," waarvan eene beschrijving wordt gevonden in het I. M. T. 1905 bl. 791 e. v. Hierin wordt nog opgegeven bij een projectielgewicht van 5,4 KG. een V0. 440 M; na constructie bleek de V0. echter slechts 412 M. te bedragen. Van de 60 mt. bij een stuksgewicht van 500 K.G. is geworden 46 mt. bij een stuksgewicht van 560 K.G. De les, die hieruit voor den dilettant-constructeur te trekken valt, n. 1. dat men hoogst voorzichtig moet omspringen met de uit de boeken en tijdschriften gehaalde formules en gegevenszal ver derop nog eens in herinnering worden gebracht. Uit het bovenstaande blijkt welk aandeel de Kap. G. in de wording van het „7 c.M. L/17 kanon voor Koloniën" heeft ge had. Bovendien vindt men van dit kanon, voor zoover bekend, buiten het I. M. T. niets vermeld, noch in tijdschriften, noch in door de firma Skoda verspreide brochures. Wèl verscheen in 1907 een brochure van de firma Skoda, waarin een bergkanon beschreven wordt, weer naar het zelfde algemeene principe: „verzwaring van de terugloopende massa met een bal last" (door Skoda reeds toegepast vóór contact met den Kap. G.) doch overigens geheel verschillend van het 7 c.M. L/17 kanon. Dit is een 7,5 c.M. L/15 kanon; de ballast wordt op gansch an dere wijze aangebracht, n.l. in den vorm van twee staven, die te vens de glijvlakten beschermen, de z. g. „Panzerschiene"; ook an dere, hoogst belangrijke, onderdeelen zijn totaal anders uitgevoerd. Ook vindt men omtrent dit kanon wel gegegens in de tijdschrif ten, o. a. zeer uitvoerig in de Mitth A. u. G. (3e en 4e afl. 1908),

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 123