112 terwijl het ook in het I. M. T. door den Kap. G. wordt beschre ven in No. 6 van 1909 onder het door hem en niet door de firma Skoda x)gekozen hoofd: Het Skoda'sche proefkanonsysteem Crooszen." Als men dan verder weet: 1. dat bedoeld Skoda geschut het einde 1908 in Rusland volkomen afgelegd heeft tegen het vroeger reeds beschreven Schneider-Danglis geschut met verdeelbaren vuurmond, 2. dat dit Schneider-Danglis geschut reeds in de eerste maan den van 1907 beproefd en ingevoerd werd in Griekenland, (o. a. vermeld in de Rev. d'Art. van Mei '08), en men leest dan in de aflevering van Mei 1909 in het I. M. T. nog van de hand van den Heer G. in een artikel, betiteld: „Eene overwinning?" „Van deze hoogstaande geschutconstructie" (Skoda-kanon) „hoewel bij Koloniën bekend, werd in Nederland voor de verwa- pening der artillerie in Ned.-Indië niet de minste notitie genomen. „Het kanon is thans echter in Rusland in beproeving! „Evenwel het was niet voor vreemde Staten, doch voor „Indië, voor ons leger, dat wij het idee, niettegenstaande den „enormen tegenstand en twijfel uitwerktende richting aangaven, „waarin de oplossing gevonden moest kunnen worden, ten slotte er in slaagden dat idee te doen belichamen." „En welk profijt zal Indië van ons streven en werken hebben dan moet men toch wel tot de erkenning komen: 1. dat de Kap. G. niet zoo'n groot aandeel in het Skoda'sche fabrikaat heeft gehad als door sommigen verondersteld werd en 2. dat de Kap. G. niet op de hoogte was van hetgeen er voor viel op het gebiedwaarop hij meende vooraan te staan „de richting te hebben aangegeventoen hij in Februari 1909 zijn request om uitzending naar Europa indiende. En thans: eene vergelijkende beschouwing van de beide stelsels. Om het verschil duidelijk voor oogen te hebben, zullen beide richtingen nog even in het kort worden aangegeven. 1) Daarnaar ondervraagd, ontkende de firma Skoda dat de Kap. G. aandeel had in den opbouw van dit stuk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 124