- lis - A. Yerdeelhare vuurmond. (Toegepast door de firma's Schneider en Krupp.) Afgescheiden van kleinere deelen bestaat de terugloopende massa uit een tiveedeeligen vuurmondn.i. a. de kern, reikende van de monding tot aan het sluit stuk, en b. de mantelwaarvan het achterste gedeelte de kulas vormt en dus als verlengstuk van de kern dient. B. Vuurmond met hallast. (Toegepast door de firma Skoda). Afgescheiden van kleinere deelen bestaat de terugloopende massa uit een onver deelbaren vuurmond en een ballast, ieder ter zwaarte van een draaglast. Wetende, dat de draaglasten ook gebonden zijn aan een be paalde maximum lengte, valt dus dadelijk op, dat de onder A bedoelde vuurmonden langer genomen kunnen worden dan die onder B, want de kern van A kan reeds even lang zijn als de geheele vuurmond B, en dan komt er nog een kulas bij (Ie Voordeel). De kulas maakt bij de kanonnen A deel uit van den mantel, zoodat er niets tegen is, om de wigsluiting, al vereischt deze ook meerdere kulaslengte dan de schroefsluiting, toe te passen (He Voordeel). ad. Ie Voordeel: Meerdere lengte mogelijk. In de eerste plaats wordt de juistheid van het schot hierdoor bevorderd, maar in de tweede plaats kan de gasspanning zoo veel lager genomen worden om de bepaalde V0 te bereiken. Om bij het kortere kanon toch diezelfde V0 te verkrijgen, moet eene kruitsoort gebezigd worden, die sneller verbrandt en dus zeer hooge temperaturen ontwikkelt, waardoor de zielwand in meerdere mate wordt aangetast. Het 7,5 cM. L/15 Skoda kanon heeft dan ook „Gebrauchsgasdruk" van 2400 atm, terwijl die bij de langere verdeelbare vuurmonden beneden de 2000 atm. blijft. En bij het berggeschut neemt men reeds bij zonder scherp kruit om de kamer kort en het getrokken ge deelte zoo lang mogelijk te houden. I. M. T. 1910 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 125