114 ad. lie Voordeel: Wig sluiting even goed als schroefsluiting toepasselijk. Daar de kulas deel uitmaakt van den mantel, en deze vrij kort blijft, is de wigsluitingdie meerdere kulas-lengte vereischt, geen bezwaar. Bij het niet-verdeelbare kanon (Skoda) daaren tegen was eene schroefsluiting dringend gewenscht, die zooveel minder lange kulaslengte noodig maakte, teneinde bij de ge geven maximumlengte van een draaglast de ziel zoolang mo gelijk te kunnen houden Vandaar de verzuchting van den kap. G. in het I. M. T. 1909 No. 1 „Evenwel door het veto van den minister tegen „schroefsluiting in het algemeen gericht, is mijn geschut voor „Nederlandsch-Indië, waarvoor ik het ontwierp, van de baan „geschoven." En het groote voordeel van de mogelijkheid voor eene wig sluiting is, dat men daardoor eenzelfde hoogst practisch en eenvoudig half- automatisch sluitstuk kan toepassen als voor het bestelde veldgeschut werd aangenomen. Hierbij wordt door het inbrengen van de patroon het sluitstuk automatisch gesloten, terwij! bij het weder voorloopen het sluitstuk weer automatisch wordt geopend en daarbij de leege huls uitge worpen. Daar men bij modern geschut zoowel links als rechts kan aftrekken aftrekken is het eigenlijk niet meer, daar het af- trektouw vervalt, en men eenvoudig een hefboom overhaalt— kan dit door den richter geschieden, in Frankrijk de nor male wijze en kan dus de sluitstukbediende gemakkelijk uitvallen. Dit is voor Berg-Artillerie, waar de schilddekking toch altijd betrekkelijk gering blijft, nog van meer belang dan voor de Veld-Artillerie. Past men een onafhankelijke richtlijn toe iets wat voor de Berg-Artillerie heel wat minder toepassing vindt dan voor de Vela-Artillerie—), dan zou het geven van de verhooging voor de afstanden ter rechterzijde van de affuit uitgevoerd kun nen worden door den St. C., öfzooals bij de onafhankelijke richt lijn Krupp en dus ook bij ons nieuw veldmaterieel mogelijk is--die onafhankelijkheid, wanneer noodig, uitgeschakeld kun nen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 126