115 Hiervoor werd reeds aangetoond, dat de kap. G. niet op de hoogte was, toen hij zijn request indiende. De beslissing op het request bleef wat lang uit. Inmid dels werd door het Aprilnummer van de Revue d' Artillerie dan wel door andere schrifturen de aandacht van den Kap. G. gevestigd op het Schneider-Danglis geschut, en leerde hij de superioriteit daarvan boven het Skodageschut inzien. Toen werd de tot nu toe zoo enthousiast gevolgde Skoda'sche richting verlaten, en kwam een ontwerp met verdeelbaien vuurmond tot stand. Doch al mag men dit aanpassingsvei-^ mogen loven, kan men zulke projecten wel verder „au séiieux nemen Ook moet de Kap. G. bij zijn nieuwste project belangiijk meerder ballistisch vermogen dan eenig ander fabrikaat bij min der stuksgewicht in het vooruitzicht hebben gesteld. Het is zonder meer duidelijk, dat iemand alleen dan kans op eenig succes heeft in die richting, indien hij een nieuw idee heeft, (het is daarmede dikwijls als met het ei van Columbus)1 waardoor hij een nieuw element in de constructie invoert, dat hem een voorsprong verzekert op de andere geschutconstructeurs. Heeft hij echter zoo'n nieuw element niet, en dit is met den Kap. G. het geval--, dan is hij gebonden aan dezelfde formules en aan dezelfde gegevens als de constructeurs van be roep, die daarmede opstaan en weer naar bed gaan, en die dus in de uitvoering van de noodige berekeningen niet mindei vaardig zullen zijn dan eenig ander. En komt de Kap. G. dan toch tot andere, en zelfs belangrijk betere, uitkomsten, dan is het zekerdat hij of tekort doet aan de algemeene eischen öf eene fout in de constructieberekeningen maakt. Wij hopen, dat de Kap. G. het project, zooals dit door hem werd opgemaakt vóór zijn vertrek naar Europa, zal publiceeien, opdat wij het bovenstaande nader zullen kunnen bewijzen. Twee fouten zijn er, waarvoor de amateur-constructeur zich in den aanvang heeft te hoeden: I. De langere looplengte van den verdeelbaren vuurmond te willen benutten, om, bij gelijken (c. q. slechts eenigermate ver minderden) maximum gasdruk als die van het kortere onverdeel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 127