- 116 - bare kanon een grooter projectielsnelheid (V0) te verkrijgen in de veronderstelling dat hiermede het vraagstuk (hooger ballistisch vermogen) opgelost is. Immers bij overigens gelijke omstan digheden (stuksgewicht enz.) wordt zoodoende de stabiliteit van het stuk ondermijnd. Actie reactie, dus met hoe grooter snelheid het projectiel vooruit gaat, met te meer snelheid wil ook de vuurmond achteruit en het stuk krijgt neiging tot bokken. Wil men hieraan tegemoet komen door meer geleidelijke rem ming (grooter doorlaatopeningen voor de glycerine in den zuiger van de reminrichting b. v.), waarbij men dus tevens de terug looplengte moet vergrooten teneinde het arbeidsvermogen (terug loopenergie) over een grooteren weg uit te putten, dan vervalt men in de tweede fout II, nl. te vergeten, dat de geheele rem- en voorbrengcon- structie daardoor evenredig meer zal gaan wegen (c. q. ook langer zal worden dan de maximumlengte van een draaglast), ergo dat men boven het vastgestelde stuksgewicht (6 draaglasten) komt- Bovendien eischt zoo'n grootere teruglooplengte een grootere kniehoogte, opdat bij groote elevaties, zooals die bij het berg- geschut toepassing vinden, de kulas niet tegen den grond zal stooten. Men moet dan zijn toevlucht nemen tot kunstmatige middelen als de dubbel gebogen as van Schneider of de veran derlijke terugloop van Ehrhardt, die beide weer gewichtsver zwaring meebrengen. Ze beide gelijktijdig toepassen zou gelijk staan met dubbele verzwaring, en is dus practisch geheel buitengesloten. Als de Kap. G. niet vervallen is in een van deze beide fouten, dan is vermoedelijk tekort gedaan aan den eisch van stabiliteit- Het is in dit verband wel aangewezen, om op dit punt nog even nader in te gaan. Wanneer is een stuk stabiel Het eenig goede antwoord hierop is: „Wanneer de gebruiker het stabiel vindt". Door de hoogst primitieve voorstellingen in onderstaande schetsjes ziet men in, dat de bij het schot naar achteren gerichte kracht P, die den vuurmond doet terugloopen, te ontbinden is

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 128