- 118 „Le canon" (Grieksch kanon) „présenté était monté sur „affüt M, P. C2 (Gneksche affuit). II avait montré une stabi- „lité dont 1' artillerie russe estimait qu'une fraction pouvait avec „avantage être abandonnée en profit de la puissance, qualité „a laquelle elle attache une extréme importance." Welke eisch heeft de Kap. G. zich nu omtrent de stabiliteit gesteld? Zooals men hier ziet, is het mogelijk om, binnen be trekkelijk practische grenzen blijvende, aan het Schneider'sche bergkanon een 30 M. meer V0 te geven. Voor een behoorlijke toetsing moet men natuurlijk gelijke stabiliteitseischen ten grondslag nemen. Heeft hij dat gedaan? Al het bovenstaande maakt in. i. de beantwoording van de vraag overbodig, of ik niet verplicht ben (enkelen zijn die meening toegedaan), thans zelf met een beter project voor den dag te komen. Ik meen hierboven te hebben aangetoond, dat ik nog geheel afgescheiden van het feit, dat de Kap. G. niet „au fait" was hem beschouw als een „outsider" op het gebied dergeschutcon- structiedie, geene nieuwe vindingen biedend, geene kansen heeft; maar daaruit volgt evenzeer dat er geen reden is, waar om ik ook niet mijzelf als een „outsider" zou beschouwen. De zeer nauwe aanraking, die ik nu gedurende ruim een jaar met de geschutconstructie heb, versterkt mij slechts in die meening. Ik wacht mij dus voor het maken van projecten. Geen enkele verwapeningscommissie kreeg ooit de opdracht een eigen kanon of geweer te construeeren. Haar taak is om een kanon uit te kiezen en dan zooveel noodig aan te geven in hoeverre dit gewijzigd moet worden om te voldoen aan de gestelde eischen. Het spreekt vanzelf, dat zij hierbij ook ver beteringen aangeeft, of door vasthouden aan de eischen der prac- tijk de constructeurs tot het aanbrengen van verbeteringen noopt. En niet alleen is de kap. G. „outsider" op het gebied van geschutconstructie in het algemeen, maar bovendien mist hij de practische ervaring, welke bij de keuze van berggeschut oneindig veel meer dan voor veldgeschut een hoofdrol speelt. Het geldt hier toch niet alleen een kanon te verkrijgen, dat rustig schiet en op raden voortbewogen kan worden, doch het

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 130