119 moet ook verdeelbaar zijn in doelmatige lasten, die vlug en zeker uit elkaar genomen en in elkaar gezet kunnen woiden, en die handig zijn voor het opladen op draagdieren. Voor het laatste zijn bovendien afzonderlijke draagtuigen noodig, die speciaal voor het uitgezochte materieel moeten worden geconstrueerd, en waarvan de samenstelling een geheel aparte studie vereischt. Het is onmogelijk, dat iemand, die niet de piactijkdei Beig- Artillerie door en door kent, in deze iets van belang kan piesteei en. Daar de fabrikanten tot voor korten tijd weinig aandacht aan het berggeschut wijdden, kan men voorts de constructie der verschillende deelen niet zoo veilig aan hen overlaten, zooals dit bij het veldgeschut grootendeels mogelijk is. De in Indië gehouden proeven hebben dit ook ten volle bewezen. Blijkens de uitgebrachte rapporten had men, afgescheiden van de kaliberquestie het veMgeschut, zooals dit beproefd weid, zonder eenige wijziging van beteekenis kunnen invoeren, teiwijl daarentegen voor het Werpgeschut ingrijpende wijzigingen noodig geoordeeld werden alsmede algeheele wijziging van het geleverde draagtuig. En onder deze omstandigheiden zou men niet alleen aan den Kap. G. opdragen, om zijne denkbeelden te verwezenlijken, maar ook het zoo ontstane geschut zonder verdere vergelijking met ander geschut beproeven? Voorhands kan niet aangenomen worden, dat dit werkelijk bedoeld is geworden. W. A. Blits. Kapitein der Artillerie. Ben Haag12 December 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 131