123 storm van eene vertoornde bijenzwerm wijst hierop. Zoo'n bijenzwerm heeft daarom groote uitwerking, omdat de bijen ge lijktijdig en in onderling verband den storm uitvoeren 1). Zijn „volksleger" kent dus nog een hooger verband dan dat van de brigade dit zeer gewichtige onderdeel van elke militaire orga nisatie is echter niet nader uitgewerkt. Het „volksleger" van Overste Hering is geen volkswapening, geen levée en masse. Hieronder toch verstaat men het oproe pen van de bevolking tot het verdedigen van het grondgebied, wanneer de geregelde strijdkrachten buiten gevecht gesteld zijn en de regeering ten einde raad is, dus eene hoogst gewaagde improvisatie, dikwijls voor de eigen partij gevaarlijker dan voor den vijand. Overste Hering bepleit alleen een bijzonder gebruik bij de landsverdediging van de uit Inlanders samengestelde troe- penafdeelingen, maar toch is het begrijpelijk, dat velen zijner lezers onwillekeurig aan eene volkswapening dachten, omdat Z, H. E. G.2) het doet voorkomen, alsof zijne brigades van 20 karabijnen in een zeer los verband met elkander optreden. Van zelve dringt zich de gedachte op, dat tal van minderwaardige elementen onder die tallooze -5000) brigades van de hun gelaten vrijheid op groote schaal misbruik zullen maken, dat zij uniform tegen den gewonen sarong en hoofddoek zullen verwisselen, dat zij gaan rooven en plunderen en ten slotte de schrik der thuisgebleven bevolking worden. Al dergelijke nadeelen kunnen- alleen dan vermeden worden, wanneer de voor den kleinen oorlog bestemde afdeelingen, zoo wel strijders als aanvoerders, nog strenger gedisciplineerd zijn dan die van het eigenlijke leger, omdat de hun gelaten zelfstan digheid veel grooter is dan hier. Waar dus zulke groote eischen aan het gehalte worden gesteld, zal hun aantal betrek kelijk gering moeten zijn en zoo leidt ook deze overweging tot de slotsom, dat het eigenlijke leger het sterkst gemaakt moet worden en slechts naar verhouding zwakke afdeelingen voor optreden in 's vijands rug en flanken bestemd mogen worden. 1) Maar zelfs eene vertoornde bijenzwerm stelt den aangevallene niet duurzaam bui ten gevechtna eenige voorbereiding haalt deze ten slotte den honig toch uit de kort 2) Ook Tijang "Welandi in de Locomotief van 18 Oct. 1909, wiens artikel eene merk waardige gelijkenis met de studie van Overste Hering vertoont.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 135