129 van die eigenschappen van den Inlander, welke hem, zoo als Overste Hering betoogt, zoo geschikt maken voor den kleinen oorlog. Wanneer bijzonder geschikte elementen ervoor aangewezen worden, zal de opleiding minder kostbaar zijn, zullen de kosten per man minder bedragen dan bij het eigenlijke leger en woiden geen krachten versnipperd. Yeel is ook niet noodig, als het gehalte maar zeer goed is. De reeds genoemde voorbeelden uit de Krijgsgeschiedenis bewijzen dit. Dat verder een groote wissel getrokken wordt op het overwicht van uit den priaji-stand voort gekomen Inlandsche reserveofficieren, is reeds uiteengezet. Zoodoende worden voor den kleinen oorlog op 's vijands ver bindingen slechts weinige en geheel uit onvervalschte militairen bestaande afdeelingen aangewezen, welke afdeelingen, desgewild, ook in onmiddellijk verband met het eigenlijke legei gioote diensten kunnen bewijzen. Er bestaat dus niet veel kans, dat de tegenpartij als tegenweer tot dezelfde maatregelen zal overgaan als de Duitschers in 1870—71 tegenover de francs-tireurs. Mocht zij 't toch doen, dan zou zij ongetwijfeld hare eigen ruiten in gooien; het middel zou erger dan de kwaal blijken. Naar aanleiding van het streven, om de Javanen tot een soort volksoorlog te brengen, is het woord „immoreel" genoemd U Hoewel de redeneering, die tot deze qualificatie heeft geleid, niet van toepassing op mijne denkbeelden kan zijn, moet mij toch de opmerking uit de pen, dat dat woord mij eenigszins vreemd heeft aangedaan. Met allen eerbied voor de overwegingen van den schrijver van het bewuste artikel, zou ik Bismarck s gezegde, dat eene verstandige regeering alleen „Realpolitik," vrij van alle sentimentaliteit, mag volgen, daartegenover stellen. Nog onlangs haalde Maximilian Harden het woord van Frederik den G-rooten aan: „Wenns nicht anders geht, mussen wir eben Schelme sein" 2). Slotwoord. Uit het bovenstaande moge duidelijk genoeg gebleken zijn, dat men het paard achter den wagen spant door uitsluitend zijn heil in den kleinen oorlog te zoeken. Ja, wanneer het eigenlijke leger 1) „Uit de pers" I. M. T. 1909, blz. 1176 e. v. 2) Die Zukunft van 19 Juni 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 141