140 aluminium genomen is moeten worden, het gewicht van pro jectiel zonder segmentvulling slechts 40% van het geheele projectielgewicht zou kunnen bedragen. Integendeel meen ik naar analogie van de laatstgeconstrueerde brisant Gk.- E. v. E dit gewicht op minstens 60% van het projectielgewicht te mogen stellen. Bij een projectiel van 6,5 K.G. blijft dus voor de segmenten slechts een gewicht van 40 van 6,5 K.G. 2,6 K.G. over. Het projectiel zou dus in plaats van 338 segmenten van 11 gram er slechts 236 kunnen bevatten. Hoe de heer G. heeft kunnen berekenen dat een rendement van 60 wel mogelijk zou kunnen zijn, is mij dan ook niet duidelijk. Bevat echter het projectiel slechts 236 .segmenten, dan wordt de uitwerking als Gk. te gering; een nadeelige factor blijft nog bovendien de niet ronde vorm der segmenten, waardoor de banen minder regelmatig worden en de snelheden spoediger zullen afnemen. Vervangt men evenwel de 236 segmenten van 11 gram door 290 hardlooden kogels van 9 gram, waarvoor waarschijnlijk voldoende ruimte aanwezig zal zijn, dan wordt de werking als Gk. reeds veel gunstiger; ook de zijwaartsche werking als granaat, zoowel in T.- als in S- stelling wordt hierdoor verhoogd. De aanbeveling voor het gebruik van kogels van 9 gr. ver eischt wel eenige toelichting, daar de bruikbaarheid hiervan vaak in twijfel wordt getrokken. •Journée1) vond naar aanleiding vaneen groot aantal met zorg gehouden proeven, dat een projectiel een arbeidsvermogen van T 72 K. G. M. per eenheid van dwarsdoorsnede moet hebben om bij een mensch een open wond te veroorzaken; voor een paard is dit bedrag minstens 10 K. G. M. per eenheid van dwarsdoorsnede. Verdei vond hij, dat om een beenbreuk te veroorzaken een totaal arbeidsvermogen, (dus niet per eenheid van dwarsdoorsnede) noodig was voor een mensch 5, en voor een paard 17 K. G. M. Om een been te versplinteren waren de getallen onderscheidenlijk 16 en 35 K. G. M. Voor een soortelijk gewicht der kogels van 9,5 heeft Rohne 1) Revue d'artillrrie Vlei 1907.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 152