143 Zooals te Verwachten was, neemt de werkingsdiepte af met het kogelgewicht. Daar evenwel met het lichter worden der vulkogels hun aantal naar evenredigheid grooter kan zijn, is het van het meeste belang de kogels niet zwaarder te nemen dan in verband met de vereischte dieptewerking noodzakelijk is te achten. Daar nu bij vuur op 3700 M. een G'k. kogel van 9 gram Op 124 M. van het springpunt nog voldoende arbeidsvermogen heeft om een beenbreuk bij een paard, en op 257 M. om hetzelfde bij een mensch te weeg te brengen, zoo is de conclusie gerecht vaardigd dat bij een normaalinterval van 60 M., zooals in Nederland wordt toegepast, zoowel op menschen als op paarden eene be hoorlijke uitwerking is te verwachten. Voor ons toekomstige veldgeschut is V5000 242 M; de V0 der vulkogels wordt dus 302 M. Uit de graphische voor stelling is gemakkelijk af te leiden dat voor kogels van 9 gr. de dieptewerking bij vuur op 5000 M. slechts 15 M. minder bedraagt dan op 3700 M. In zijn bovenaangehaald artikel maakt Rohne nog melding van vergelijkende proeven door Krupp genomen met vulkogels van 11 en van 8 gram. Bij deze proeven werd boven 4000 M. bij een interval van 100 M. een overwegend grooter aan tal werkzame treffers verkregen met de lichte kogels. Op 200 M. van het springpunt was dit aantal voor beide soorten on geveer gelijk. De trefsnelheid der kogels werd hierbij geschat uit de indringingsdiepte in dennenhouten schijven van bepaal de dikte. Daar het hout 'natuurlijk niet overal even hard is, kunnen eerst uit meer uitgebreide proeven betrouwbare con clusies worden gemaakt. Rohne merkt nog te recht op, dat het er niet op aan komt of het matte treffers stijgt, mits slechts het absoluut aantal werkzame trefï ers zoo groot mogelijk wordt Daar de snelheidsvermeerdering die de vulkogels in het spring punt ontvangen niet voor alle kogels gelijk is, zouden slechts proeven kunnen uitmaken of het gewicht van den enkelen kogel nog kleiner dan 9 gr. genomen kan worden. Mocht hiertoe geen gelegenheid bestaan dan geloof ik dat een gewicht van 9 gr., dat thans zoowel door Krupp als door Ehrhardt als toelaat baar wordt beschouwd, en bovendien door België en Oostenrijk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 155