145 op 3000 M. de vulkogels van 9 gr. nog op 99 en 232 M. van het springpunt voldoende arbeidsvermogen bezitten om onder scheidenlijk bij paard of mensch een beenbreuk te weeg te brengen. Neemt men het soortelijk gewicht der kogels 11 in plaats van 9,5 dan wordt de werkingsdiepte nog iets grooter. Komen wij na deze vrij uitvoerige toelichting weer op ons eigenlijke onderwerp terug. Terwijl het voorgaande in hoofdzaak sloeg op de dieptewerking, dus op de werking als G.k., wensch ik omtrent de breedte- of gra naatwerking nog het volgende op te merken De veronderstelling door den heer G. en anderen geuit, dat de zij waartsche werking- van een projectiel waarbij de vulkogels in eene brisantstof gelegerd zijn gering moet zijn, is bij de beproeving van de laatst geconstrueerde brisant Gk. E. v. E. onjuist gebleken. Zooals ik reeds vermeldde, en de heer G. zelf uit mijn artikeltje aan haalde, worden kogels en scherven met groote kracht wegge slingerd en vooral de eerste, die zoo goed als met vervormd bleken te worden, zouden dus binnen eene belangrijke ruimte nog levende doelen buiten gevecht kunnen stellenvan eene uit- sluitend plaatselijke werking is dus geen sprake. Dat de ruimte, waarbinnen een doel buiten gevecht gesteld kan worden, nog grooter wordt, indien de brisante lading in plaats van tusscben de kogels centraal wordt aangebracht, wil ik gaarne aannemenof dit evenwel van groot practisch belang is te achten, meen ik ernstig te mogen betwijfelen, daar de dichtheid der scherven enz. omgekeerd evenredig is met het vierkant van den afstand tot het spring-punt, en deze dichtheid dus spoedig zéér gering zal worden. In Nederland twijfelt thans geen veldartillerist meer aan de mogelijkheid, mits over voldoende munitie beschikkend, eene batterij met G. vuur buiten gevecht te stellen, zoowel met directe als met indirecte richting, wanneer slechts van de vijandelijke vuurmonden de vlammen der schoten zichtbaar zijn, het mogelijk is zich in de lengte voldoende nauwkeurig in te schieten, b.v. doordat één der stukken zichtbaar is en de afstand 3000 M. niet te boven gaat. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan i kan hoogstens door strooien met Gk. de bediening verontrust

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 157