146 worden, het aanvullen der munitie of het veranderen van stel ling eenigszins worden bemoeilijkt, m. a. w. het vuur belooft slechts geringe uitwerking. Doch ook waar G.-vuur mogelijk is, doen zich nog bezwaren voor le. is de voorraad granaten vrij beperkt (in Nederland 18 der munitieuitrusting.) 2e. van granaten die niet in het doel zelf aanslaan, wordt zeer weinig uitwerking verkregen. De eerste omstandigheid gaf den stoot tot de pogingen een bruikbaar eenheidsprojectiel te con- strueeren, doch ook met het tweede bezwaar dient men bij het ontwerpen van een dergelijk projectiel zooveel mogelijk reke ning te houden. Omtrent het vuren met brisantgranaten op schildartillerie heeft men in het algemeen de volgende ondervinding opgedaan a. een voltreffer stelt in den regel het stuk met de bediening buiten gevecht; b. een aanslag onmiddellijk naast een stuk stelt bijna de geheele bediening buiten gevecht; c. van een aanslag zijwaarts doch op grooter afstand van een stuk neemt de uitwerking zeer sterk af met het toenemen van den afstand; d. schoten hebben noch op de in batterij staande stuk ken, noch op het daarbij aanwezige personeel eenige uitwerking; e. schoten, zelfs zeer dicht vóór het doel aanslaande, hebben zeer weinig of geen uitwerking, daar de scherven uitslui tend in zijwaartsche richting werden weggeslingerd; alleen de kop van het projectiel, die gewoonlijk heel blijft, kan toevallig nog eenige schade te weeg brengen. Bij de nieuwste constructie der brisant Gk. E. v. E. is er naar gestreefd de uitwerking der schoten in de gevallen c en e bedoeld, te verhoogenhet laat zich aanzien dat dit vraagstuk op voldoend bevredigende wijze is opgelost. Aanslagen links en rechtsvoorwaarts van het doel kunnen nog voldoende uitwer king hebben tegen de achter de schilden opgestelde bedienings manschappen, daar deze zich toch niet voortdurend tegen de schilden kunnen aandrukken. Met het projectiel-Gooszen zou wel de uitwerking der onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 158