- 147 c bedoelde aanslagen verhoogd worden, bij die onder e genoemd zal de uitwerking echter slechts onbeduidend grooter zijn dan van de Nederlandsche brisantgranaat; misschien dat een enkel segment nog een kanonnier van- een nevenstuk of nevenbatteiij zou kunnen treffen, doch de geringe dichtheid van den scherf- bundel op zulk een afstand in aanmerking nemende, mag dit wel als een meevallertje worden beschouwd. De heer G. wenscht intusschen zijn projectiel op eene andere wijze tegen schildartillerie te gebruiken, namelijk als granaat^ in tijdstelling (I.M.T. 1907 no. 9 blz. 712), doch wat wordt hiermede bereikt? Nadat zoo nauwkeurig mogelijk op de vijandelijke batterij is ingeschoten, zal tot het uitwerkingsvuur worden overgegaan; er zal dan naar gestreefd moeten worden het gemiddeld spring- puut boven en iets vóór de lijn der vuurmonden te brengen. Daar voor het Nederlandsche veldkanon op 3000 M. de H. S.50 3.9 M. is, zal het gemiddeld springpunt, op dien afstand vurende, dus minstens 2 M. boven het maaiveld gelegen moe ten zijn om niet meer dan 25 aanslagen te krijgen. Niet alleen wordt hierdoor de kans op een voltreffer niet onbelangrijk verminderd, maar bovendien de lengtespreiding der springpun- te n aanzienlijk vergroot. Op 3000 M. is b.v. voor 7 c. M. Yeld de L S50 der springpunten 46 M., terwijl deze voor het volle projectiel slechts 25 M. bedraagt, dus ongeveer de helft. Van de uitwerking van een dergelijk vuur stel ik mij dan ook niet veel voor. Op grooter afstanden wordt dit verschil geleidelijk wel iets minder (op 5000 M. zijn de getallen respectievelijk 54 en 35 M.) maar stijgen de moeilijkheden om zich nauwkeurig in te schieten. Dat de invoering der brisantgranaat bij de Duitsche veldar tillerie, met het oogmerk doelen achter verticale dekkingen te kunnen treffen, tot teleurstellingen heeft geleid, moet voorna melijk aan de te groote L. S. der springpunten worden toege schreven; ook al was bij uitstekende waarneming zeer nauw keurig inschieten mogelijk, dan nog werd slechts van enkele schoten uitwerking verkregen. Eerst als de L. S30 der spring punten tot enkele meters is terug te brengen, kan van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 159