148 dergelijk vuur onder gunstige omstandigheden eene bevredigende uitwerking worden verwacht. Deze redeneering is letterlijk van toepassing voor het gebruik dat de heer G. van zijn projectiel denkt te maken. De invoe ring van mechanische tijdbuizen in plaats van de tot nu toe gebruikelijke met sasringen, zou den toestand wellicht reeds verbeteren, vermoedelijk echter niet in voldoende mate. Ik meen met dit betoog te hebben aangetoond, dat het pro jectiel van den heer Gooszen ook zonder de door mij daar aan toegekende gebreken tegenover in stelling staande schild- artillerie bij T- vuur minder uitwerking belooft dan bij S- vuur doch dat het ook in S- stelling nog in uitwerking ten achter moet staan bij de brisant G.k. E. v. E. van de nieuwste con structie, en juist omdat bij laatstgenoemd projectiel in S- stel ling de kogels niet uitsluitend in zijwaartsehe richting worden weggeslingerd. Bij I- vuur op Infanterie achter eene verticale dekking, b. v. als deze in afwachtingstoestand in een loopgraf met den rug tegen het binnentalud gezeten is, zullen beide projectielen ongeveer gelijke uitwerking hebben, d. w. z. beide even weinig; met het projectiel -G. zal een enkel gelukkig schot wat meer manschappen, met het projectiel E. v. E. zullen meerdere schoten telkens enkele manschappen treffen. De verstandigste oplossing zal toch wel blijven dat de veld- (of berg-) artillerie niet hare munitie op een dergelijk doel ver spilt, en liever het oogenblik afwacht, waarop de infanterie zich vertoont om aan den strijd deel te nemen. Hierbij is natuurlijk verondersteld, dat het projectiel E. v. E. ook van eene ontstekingsschroef (I. M. T. 1907 No. 9 PI. XXI) of overeenkomstige inrichting is voorzien, hetgeen ik evenwel, zooals uit het voorgaande blijkt, voor vlakbaangeschut overbo dig acht. De heer G. verweet mij, dat ik mij beijverd heb bezwaren tegen zijn ontwerp aan te voeren, evenwel in gebreke ben gebleven aan te geven hoe deze te elimineeren. Welnu, ik wil gaarne bekennen, dat ik geen kans zie aan dat ontwerp zoo danige verbeteringen aan te brengen, dat het in bruikbaarheid de brisant Gk. E. v. E. zou evenaren, laat staan overtreffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 160